Filistinliler Gül'e sert çıktı

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Mescid-i Aksa'da bir Filistinlinin tepkisi ile karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere İsrail'e geldi. İsrail temaslarına başlayan Abdullah Gül Tel Aviv'de Ben Gurion havaalanında, Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu ve İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi tarafından karşılandıktan sonra Kudüs'e geçerek Haremü'ş-Şerif'e geldi.

Gül ve beraberindekiler Haremüşşerif'te Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ercan Özer, Kudüs müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Haremü'ş-Şerif Vakfı Başkanı Abdülazim Selhab, Vakıf Genel Müdürü Adnan Hüseyni ve İslam Vakfı temsilcisi Abdülrahim El Hayat tarafından aslanlı kapıda karşılandı.

Kubbetü's-Sahra'da abdest aldıktan sonra Mescid-i Aksa'yı gezen Gül burada bir Filistinli'nin tepkisi ile karşılaştı. Protestocu Filistinli Gül'e "Sizin İsrail'le ilişkiniz var. İslam'da Yahudilerle ilişki yasaklanmıştır. Bizim onlara ihtiyacımız yok. Onlarla ilişkinizi kesin" diye seslendi. Protestocu "Siz burayı halifelik döneminde yönettiniz. Buraya gelin ve burayı İsrail'in elinde kurtarın" diye bağırdı ve ardından İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırıldı. Protestocunun uzaklaştırılması sırasında çevredeki Filistinlilerle korumalar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Abdullah Gül, prostocunun uzaklaştırılmasından sonra namaz kıldı ve Mescid-i Aksa'dan ayrıldı.

Bu arada Miraç kandili için Kudüs'e tur düzenleyen Samaha turizm yetkilileri havaalanında kendilerine yapılan muameleyi Bakan Gül'e şikayet etti. İki yolcunun 14 saat havaalanında bekletildiğini belirten yetkililer Aydın Keleş adlı Mardinli işadamınında 48 saattir hala havaalanında tutulduğunu ifade etti. Gül'ü takip eden gazeteciler de 7-8 saat boyunca havaalanında beklemek zorunda kaldı.

Dışişleri Bakanı Gül, Kudüs'teki resmi temasları çerçevesinde İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Dışişleri Bakanı Tzipni Livni ve Başbakan Ehud Olmert ile görüşecek. Gül'ün, İsrail temaslarında, İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmaların sona erdirilmesini ve ateşkesi sağlayan 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına Türkiye'nin verdiği desteği dile getirmesi bekleniyor. Görüşmelerde, Güney Lübnan'a konuşlandırılması beklenen uluslararası gücün oluşturulması konusunun da ele alınacağı tahmin ediliyor.

Gül, akşam saatlerinde Ramallah'a geçecek. Ramallah'taki Mukata Karargahında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek olan Gül'ün Abbas ile görüşmesinde de Filistin'deki son gelişmelerin ele alınacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious