Filistin'in 54 günlük bilançosu!

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusunun 38 yıldan sonra Gazze’den çekilmeye başlamasının birinci yıldönümünü, yine İsrail tedhişi altında buruk bir şekilde hatırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ordusu, 25 Haziran’da bir askerinin kaçırılmasının ardından yeniden işgal ettiği Gazze’de ‘yaz yağmuru’ operasyonu kapsamında düne kadar çoğu sivil 180’den fazla Filistinliyi katletti; 500’den fazlasını da yaraladı. Kaçırılan tek bir askerine karşılık aralarında bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 60’tan fazla Hamas yetkilisini tutuklayan İsrail, hâlâ 5 bakan ve 26 milletvekili ile onlarca yetkiliyi hapiste tutuyor. Hapsedilen isimler arasında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk de var. Tecrit altındaki Gazze Şeridi’ni iyice enkaz haline getiren saldırılar, büyük maddi hasara yol açtı. İsrail dün de Gazze’yi vurmaya devam etti. Han Yunus mülteci kampının vurulduğu saldırıda iki kişi öldürüldü. Şimdiye kadarki saldırılarda öldürülenlerin kahir ekseriyetini siviller oluşturdu; onlarca çocuk da can verenler arasındaydı. İsrail ordusunun, haftalardır süren “ikinci Gazze işgali” sırasında büyük katliamlar da yaşandı. 6 Temmuz’daki saldırıda 23 Filistinli can verirken, bundan tam 6 gün sonra yine 23 kişi daha katledildi. İkinci saldırının gerçekleştiği 12 Temmuz’da 2 askerin Hizbullah tarafından kaçırılmasıyla dikkatler İsrail’in Lübnan saldırılarına kaydı; Gazze trajedisi âdeta unutuldu.

Filistin’de millî birlik hükümeti

İsrail’in Gazze işgali ve Lübnan saldırıları, Filistinliler arasındaki iç siyasi çekişmeleri geri planda bıraktı. Birçok ülke, Hamas iktidarı sonrası ülkeye ağır baskı uygularken, İsrail’e karşı yekvücut olan Filistin’de dün önemli bir gelişme yaşandı. Hamas ve baş rakibi El Fetih, “millî birlik hükümeti” kurma kararı aldı. El Fetih’li Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas’lı Başbakan İsmail Haniye, “ortak hükümet” kurmak için müzakerelerin başlatılacağını ilan etti. Abbas, “Ulusal birlik hükümeti için temaslar şu andan itibaren yeniden başlayacak.” dedi. Haniye görüşmede Abbas’a, ortak hükümetin ancak İsrail tarafından gözaltına alınan bakan ve milletvekilleri bırakıldıktan sonra kurulabileceğini söyledi. Abbas’ın da Haniye’yi uyararak, kaçırılan İsrail askerinin bırakılması için daha fazla gayret sarf etmesini istediği kaydedildi. Kaçırılma olayıyla ilgisinin bulunmadığını savunan Hamas ise dünkü açıklamasında askerin bırakılması için İsrail’de tutuklu Filistinlilerin bırakılmasını şart koştu. İsrail’de 10 bin dolayında Filistinli tutuklu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious