Filistlinlilerin 'Felâket Günü'

Filistlinlilerin 'Felâket Günü'.14337
  • Giriş : 15.05.2008 / 10:53:00

Filistinliler bugün 'el Nakba' (Felâket) olarak adlandırdıkları, İsrail devletinin 60. kuruluş yıldönümünü çeşitli yürüyüşler ve kınama gösterileriyle anıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün Filistinliler Batı Şeria'daki İsrail askeri karakollarına yürüyecekler. Ramallah'taki Filistin yönetiminin merkezinde de bir gösteri düzenlenecek.

1948 Yılındaki savaş ve ardından İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi sırasında 700 binden fazla Filistinli, evlerini bırakıp kaçmak zorunda kalmış veya sınırdışı edilmişti.

İsrail devletinin kuruluşu üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen, Filistinliler hala bağımsız bir devlet kurmaya çalışıyor.

Bölgedeki kamplarda ve yerleşim merkezlerinde dağınık halde yaşayan 1948 Mültecilerinin ve sonraki kuşakların yazgısı taraflar arası barış görüşmelerinde en pürüzlü konulardan biri olmaya devam ediyor.

İsrail devletinin 60. kuruluş kutlamaları için halen İsrail'de bulunan ABD Başkanı George Bush dün yaptığı konuşmada, İsraillilerle Filistinlilerin bu yıl sonuına dek Filistin devleti kurulması konusunda bir anlaşmaya varabileceklerine inandığını söylemişti.

Ancak bölgedeki muhabirler, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın sık sık yaptığı ziyaretlere rağmen, görüşmelerde somut bir ilerleme elde edildiği kanısında değiller.

Başkan Bush, Kudüs'te düzenlenen bir konferansta İsrail devletinden övgüyle sözetti. "Amerika gibi İsrail de barışı savunuyor" dedi.

Ancak Kudüs'teki BBC muhabiri Katya Adler, birçok Filistinlinin, İsrail'i, 'Filistinli militanları ezmeye çalışırken masum insanlara acı veren, insanları topluca cezalandıran bir devlet' olarak gördüğünü aktarıyor.

BBC TURKİSH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious