Filler aynada kendilerini tanıyabiliyor

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

ABD'de yapılan bir araştırma, fillerin de şempanzeler ve yunuslar gibi aynada kendilerini tanıyabildiklerini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmaya katılan bilim adamlarından Joshua Plotnick, fillerdeki sosyal karmaşıklığın, özgeci davranışların iyi bilindiğini ve doğal olarak dev beyinlerinin bu hayvanları kendilerini ayna önünde incelemeleri için mantığa uygun bir tercih yapacak hale getirdiğini belirtti.

Araştırmacılar, bu araştırmayı yapmak için New York'ta bulunan Bronx hayvanat bahçesinde yaşayan üç dişi fili, 2,4 metre boyutundaki dev kare aynalar önünde teste tabi tuttular.

Deney boyunca filler kendi görüntülerini, ağızlarının içi gibi normal olarak vücutlarının göremeyecekleri bölümlerini, yansımalarını kullanarak ve tekrar tekrar yaptıkları hareketlerle incelediler.

Bu fillerden biri, hortumunu kullanarak gözünün üzerine çizilen renkli bir X işaretine birkaç kez dokunmayı başardı. Aynı fil, diğer gözünün üzerinde yer alan ve benzer koku ve dokuya sahip olan ancak gün ışığında görülemeyen diğer bir X işaretineyse bir tepki vermedi.

Diğer bazı hayvanın aksine, bu fillerin aynadaki kendi görüntülerine herhangi bir tepki göstermedikleri görüldü.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious