Fillerde verem görüldü

  • Giriş : 11.06.2007 / 20:11:00

250 filden bir doğal parkta bulunan 10’unda verem görüldüğü ve hastalığın yayılma tehlikesi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nepal’de nesli tükenme tehlikesi altındaki 250 filden bir doğal parkta bulunan 10’unda verem görüldüğü ve hastalığın yayılma tehlikesi olduğu bildirildi.
Yetkililer, yaptıkları açıklamada, Nepal’in güneyindeki, ayrıca gergedan ve kaplan gibi nadir bulunan pek çok türdeki yabanıl hayvanı barındıran ve her yıl binlerce ziyaretçi çeken Çitvan Ulusal Parkında bulunan fillerin, hastalığı insanlara ve diğer hayvanlara bulaştırma riski bulunduğunu kaydettiler.
Park yetkilileri, yapılan tetkikler sonucu, Chitvan’daki 100 evcil Asya Fili’nden 10’unda, geçen iki yıl içinde hastalığı kaptıklarının tespit edildiğini belirtti.
Parkın veterinerlerinden Kemal Gayre, verem hastalığı tespit edilen fillerin tedavisinin sağlanması için çalışıldığını ancak insanlara bulaşma riski nedeniyle durumun ciddi olduğunu söyledi.
Başkent Katmandu’nun 80 kilometre güneyindeki Çitvan parkı yetkilileri ayrıca, ülkede fillerde ilk defa verem hastalığı görüldüğünü belirttiler.
Nepal’de doğal ortamda yaklaşık 150 fil ve bazıları özel oteller tarafından "safari" için de kullanılan, ulusal parklarda 100’e yakın fil bulunuyor.
Fillerin koruma altına alınan türler arasında bulunduğu Nepal’de, filleri öldürmenin 15 yıla kadar hapis cezası bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious