Filmekimi heyecanı başlıyor!

Filmekimi heyecanı başlıyor! .52627
  • Giriş : 06.10.2007 / 17:24:00

Filmekimi , 6. yılında yine dünyanın belli başlı film festivallerinden derlenen pek çok yapıt ve ödüllü yönetmenlerin filmlerine yer veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

19- 25 Ekim tarihlerinde tam 1 hafta boyunca Emek sinemasında her gece 21:30 seansında bir filmin galası yapılcak.Yine IKSV , İstanbul Film Fesitval’inden önce ağzımıza bir parmak bal çalmış olacak.

Özellikle benim de merak ettiğim birkaç filmden bahsetmek istiyorum. Kendi adıma söylemem gerekirse müzikle ilgili film ve belgesellerin yer alıyor olması beni fazlasıyla mutlu etti. Bu sene İstanbul Film Festival’inde onur konuğu olarak bulunan Gus Van Sant ‘ın da bir filmi yeralıyor.

Paranoid Park’ta Gus Van Sant bir kez daha gençlerin dünyasını ele alıyor.Blake Nelson’ın romanından uyarlanan film ergenlik çağındaki kaykaycı Alex’in kaza sonucu bir güvenlik görevlisini öldürmesi ve bu konuyu kimseye açıklayamamasını konu ediniyor.Elephant’ta olduğu gibi ergen sorunları birkez daha şiddet yönüyle ele alınmış.Filmde myspace’de yapılan bir yarışmayla seçilen amatör oyuncular yeralıyor.Gala , 22 Ekim Pazartesi ,21:30 ‘da.

Fransız yapımı olan Persepolis,küçük bir kız çocuğunun gözünden İran Devrimi’ni anlatan bir film.Marjone Satpari’nin çizgi romanından uyarlanan bu animasyon filmde müzik,devrim ve sıla özlemi gibi temalar yeralıyor.Filmin galası 19 Ekim Cuma, 21:30 ‘da.

Şimdi bahsedeceğim filmler ise müzik dünyasından iki farklı insanı konu ediniyor.Bunlar Control ve Joe Strummer: The Future is Unwritten.

En çok merak ettiğim filmler arasında bir sıralama yapsam ipi göğüsleyen Control olurdu.Manchesterlı post-punk grup Joy Division’ın 1980’de kendini asarak intihar eden vokalisti Ian Curtis’in hayatını anlatıyor.Film,ünlü rock fotoğrafçısı ve klip yönetmeni Anton Corbjin tarafından ,Curtis’in karısı Debbie Curtis’in hatıralarından yola çıkarak çekildi.

Joe Strummer: The Future is Unwritten; Punk döneminin en önemli gruplarından biri olan The Clash’in vokalisti Joe Strummer’ın hayatını anlatan bir belgesel.U2’dan Bono, Johnny Depp,Jim Jarmusch,John Cusack ,Matt Dilon filmde yeralan isimlerden sadece birkaçı.Sex Pistols ve Glastonbury Festivali için çektiği belgesellerle tanınan Julien Temple,bu belgeselle de şimdiden olumlu tepkiler aldı.

Biletler 6 Ekim’de satışa çıkacak. Geçtiğimiz senelerde biletlerin erken tükenmesini gözönünde bulundurup acele etmenizi tavsiye edeceğim.

Daha fazla bilgi için : http://www.iksv.org/filmekimi/

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious