'Filmlerimde Tanrı'yı arıyorum'

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Boşnak yazar Meşa Selimoviç'in 1966'da yayınlanan 'Derviş ve Ölüm' adlı romanından uyarlanan 'Derviş' filminin İtalyan yönetmeni Alberto Rondalli, II. Uluslararası Aşkın Film Festivali için Konya'daydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otuz farklı dile çevrilen filminin festivaldeki gösterimine katılan Rondalli, yönetmenliğe 30 yaşında şirketini devrederek başlamış. Filmlerinde adeta Allah'ı keşfe çıkan yönetmen, "Tanrı bizden saklı duruyor.

Tanrı'yı keşif büyük bir yolculuktur. Tanrı'yı göremezsiniz, onu aramanız ve keşfetmeniz gerekir. Sinema, hayatın anlamını bulmak için en iyi yol." diyor.

Günümüzde savaşlarla kaos ortamı oluşturulduğunu anlatan Rondalli bir çıkış yolu bulmuş aslında: Mevlânâ filmi çekmek. Savaşları yapanların Mevlânâ'nın düşüncelerini anlamayanlar olduğuna dikkat çeken İtalyan yönetmen, "Doğu ve Batı'nın birbirini anlaması için bir Mevlânâ filmi çekmek isterim. Prodüktör bulursam hiç düşünmeden başlarım. Türkiye ya da başka ülkelerden ortaklarla çekebilirim." şeklinde konuşuyor. Birçok kez sema gösterilerine katılan sanatçının bir de şikayeti var: "Sema kutsal bir tören. Bugün ise daha çok gösteriye dönüştü. Folklorik gösteri haline geldiği için mistik duyguyu yakalamak zorlaştı." Sanatçı, sema ile ilgili en güzel deneyimlerini Derviş filminin çekimleri sırasında yaşamış. Derviş filmi için defalarca Kapadokya'ya gelen, Konya'ya da üç kez yolu düşen Rondalli, Türkiye'de kendisini evinde gibi hissediyor. Konya'nın mistik havasından etkilendiğini anlatan yönetmen, Mevlânâ'nın düşüncesinin 'devrimci' olduğunu söylüyor: "Mevlânâ'nın verdiği mesaj muhteşem. Bazı sözleri dinler ötesine geçiyor."

Fimlerde anlattığı hikayelerin hayatın küçük bir kısmını anlamaya yardımcı olduğunu belirten Rondalli, "Hayatın kendisini anlatmayı ise hiçbir zaman başaramıyoruz." diyor. Derviş'te de bir yolculuğa çıktığını anlatan Rondalli, "Derviş'te belli bir mesaj yok, ona götüren bir yol var. Karakterin yaşadıkları beni etkiledi. İnandığı doğruların aslında öyle olmadığını, bunların yavaş yavaş değişmeye başladığını anlıyor. Kitaplarda anlatıldığı gibi kesin doğrular yok. Hiçbir şeyi bilmiyorsunuz aslında." şeklinde konuşuyor. Rondalli, günümüzde sinemanın ticari bir meta haline geldiğini iddia ediyor: "Fellini bile bu dönemde olsaydı prodüktör bulmak, film çekmek için zorluk yaşardı." Rondalli kısa süre önce bir komedi filminin çekimini bitirmiş, Brezilya'da çektiği 'tarihsel' filmini de önümüzdeki aylarda sonlandıracak.

2002'de Türkiye'de gösterime giren Türk-İtalyan yapımı 'Derviş', Osmanlı döneminde küçük bir kasabadaki tekkede yaşayan Mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin'in hayata dair sorgulamalarını anlatıyor. Filmde, dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Nurettin'in, kardeşi kasabanın kadısı tarafından öldürülünce iktidara güveni sarsılır. Halkı kadıya karşı kışkırtır ve onun yerine geçer. Bu sefer de yakın arkadaşı Hasan'ın ölüm fermanını imzalaması gerekecektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious