Fin Planı umutları sönüyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Türkiye ile Kıbrıs yüzünden yaşanması muhtemel "tren kazasını" önlemek için Avrupa Birliği'nin (AB) umudu haline gelen, dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs planına ilişkin umutlar sönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Kıbrıs tavsiyesini 6 Aralık'ta yapabileceği yorumları yapılırken, dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ilk defa Fin Planı'nın çözüm üretemeyebileceğini söyledi. Tuomioja, "Başarıyı kimse garanti edemez; ama çabalarımızı sürdüreceğiz." dedi. Diplomatlar, komisyonun Kıbrıs tavsiyesi için 2 ila 3 haftası olduğunu belirtirken, genişleme komiseri Olli Rehn kesin tarih vermekten kaçınarak, tavsiyelerini 14-15 Aralık'taki AB Zirvesi'nden önce yapacaklarını söylemekle yetindi.

Dün Brüksel'de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, Kıbrıs tavsiyesinin tarihini netleştirmeye çalışırken, Kıbrıs ve Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin karamsar mesajlar verdi. Finlandiya ilk defa Kıbrıs planının başarılı olmama ihtimalinin bulunduğunu itiraf ederken, Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Catherine Colonna, Tuomioja'nın kendilerine planın başarı şansının yüzde 50'nin altında olduğunu aktardığını açıkladı. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi yetkilileri de Fin Planı'ndan hiçbir umutları olmadığını belirtti. Tuomioja'nın "karamsar" açıklamaları, dün Brüksel'de hem Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni hem de Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas ile görüşmelerinin ardından geldi.

Takvim belirginleşiyor

AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn'in doğrulamamasına rağmen Fransız Bakan Colonna, komisyonun en geç 6 Aralık'ta Kıbrıs tavsiyesinde bulunacağını söyledi. 14-15 Aralık'taki zirve için komisyonun en geç 6 Aralık'taki toplantısında yapacağı tavsiyesini netleştirmesi gerekiyor. AB dışişleri bakanları, 11-12 Aralık'ta bir araya gelerek komisyonun tavsiyesini değerlendirerek, zirve için karar verecek. Fransa, Avusturya, Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan gibi üyeler komisyon tavsiyesini bir an evvel görmek isterken, Rehn kesin tarih vermekten ısrarla kaçınıyor. Rehn'e yakın kaynaklar, zirvenin ilk gününe kadar süre olduğunu iddia ediyor.

Ancak AB liderleri, 14-15 Aralık Zirvesi'ni Kıbrıs yüzünden bir Türkiye zirvesine dönüştürmek istemiyor. Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tuomioja ve bazı bakanlar zirvenin Türkiye toplantısına dönüşmemesi için komisyonun 6 Aralık'ı geçirmeyecek şekilde tavsiyede bulunmasını talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious