Final Operasyonu davasına devam

Final Operasyonu davasına devam.10585
  • Giriş : 29.06.2009 / 22:31:00

''Final'' operasyonu kapsamında 12'si tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 2'sinin tahliyesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polisin Okyanus Şirketler Grubunun aldığı ihalelerle ilgili başlattığı ''Final'' operasyonu kapsamında 12'si tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 2'sinin tahliyesine karar verdi.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, bir başka suçtan hükümlü Hikmet Gürsel, tutuksuz sanıklar Bahattin Karapınar, Aydın Özpolat, Ayhan Erbakış, Aynur Yıldırım, Bahri Korkmaz, Baki Kılıç, Başar Cander, Bayram Ali Embel, Cavit Zinnur, Cengiz Torun, Bilal Şahin, Burak Köymen, Bülent Bülbül ve Hasan Taşkın ifade verdi.

Bir başka suçtan hükümlü sanık Gürsel, ''final'' operasyonu kapsamında açılan davada ileri sürülen ''suç örgütü lider yardımcısı olmak, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve sahte evrakla telefon aboneliği'' suçlamalarını kabul etmedi.

Kendisinin 12 yıldır sigorta acenteliği yaptığını belirten sanık Gürsel, ''Sanık Nurser Argun'un şirketlerindeki araçları ve yemek ihalelerine girdiği için gıda zehirlenmelerine karşı sigorta yapıyordum. Bu olayda ileri sürülen iddialar polisin uydurması. Başka bir suçtan ceza almam da yine polisin asılsız iddiasından kaynaklandı'' dedi.

Sanık Bahattin Karapınar da hakkında yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

Tutuklu sanık Nusret Argun'la, başkanlığını yaptığı spor kulübüne sponsorluk yapmasını istediği için görüştüğünü ve bunun dışında ilişkisisin olmadığını ileri süren Karapınar, ''Sanık Argun'un ihaleleriyle ilgim olmadı ve bu ihalelerde görev almadım'' dedi.

Diğer tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını talep etti.

Tutuklu ve tutuksuz sanıkların avukatları da müvekkillerinin savunmalarına katılıp tahliye ve beraat talebinde bulundular.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Osman Şensoy'un sağlık sorunları nedeniyle, Ramazan Diler Hodaloğulları'nın ise hakederek tahliyelerine, diğer tutuklu sanıklar Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun, Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, şirketin avukatı İlker Turdan, Mustafa Mete, Rüstem Aydın, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş'un tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Mahkeme heyeti, 8 Mayıs tarihindeki duruşmada da SÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Abdullah Koyuncu, SÜ Tıp Fakültesi Müdür Yardımcısı Ahmet Atilla Çalışkan, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sahar, Ahmet Tan, Ali Aktaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Bekir Börekçi, Ercan Korkmaz, Gökhan Yıldız, Hasan Hüseyin Yumuk, Hüseyin Çakmak, İsa Ünal, İsmail Tuna, İsmet Tolu, Mehmet Ali Kuytu, Mehmet Emin Süt, Mehmet Erdoğan, Mehmet Tacettin Akdeniz, Mehmet Yavuz, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Parlayıcı, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil, Nuri Şener, Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen, Salih Şevket Yılmaz, Suat İyilikli, Şaban Ekici, Uğur Kendirli, Yunus Ağralı, Zafer Köseli ve Zafer Öztürk'ün üzerlerine atılı suç niteliklerinde değişme olasılığı bulunduğundan ve tutuklu kaldıkları süre de gözetilerek hak ederek tahliyelerine karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*