Financial Times: AKP bir saatte kapatılacak

Financial Times: AKP bir saatte kapatılacak.8115
  • Giriş : 24.07.2008 / 21:32:00
  • Güncelleme : 24.07.2008 / 21:32:09

Avrupa kaynaklı iki değerlendirme AK Parti'nin kapatılacağı yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa kaynaklı iki ayrı kuruluş Türkiye'nin siyasi geleceğini değerlendirdi. Her iki değerlendirme de Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karar konusunda neredeyse emin! İşte değerlendirmeler ve muhtemel siyaset senaryoları;

Türk siyasetinin geleceğine yönelik ilk değerlendirme Financial Times'tan geldi. Times yayınladığı analizinde, yoğun kaygılar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin kararını birkaç saatte verebileceği görüşünü ileri sürdü.
Davanın iktidardaki partinin kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasetten yasaklanmasıyla sonuçlanabileceğine işaret eden gazete, diplomat ve analizlere dayanarak kararın birkaç gün içinde, bazılarının da, kamuoyu ve siyasetteki yoğun kaygıların nedeniyle kararın birkaç saatte verilebileceğini yazdı.

Anayasa Mahkemesi’nin önündeki seçeneklerini anlatan gazete, “Diplomatlar, karar ne olursa olsun Türkiye’nin önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir seçimle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor” diye yazdı

Routers isim isim değerlendirdi

TAYYİP ERDOĞAN: 54 yaşındaki Erdoğan savcı tarafından İslami faaliyetlerde bulunmakla suçlanıyor. 5 yıl partili siyasetten uzak kalmakla karşı karşıya. Suçlamaları reddediyor. AKP’nin lideri olan Erdoğan aynı zamanda Türkiye’nin en popüler politikacısı. 2003’te Başbakan olduktan sonra AB ile müzakerelerin açılmasına ve yüksek hızda ekonomik büyümeye öncülük etti. Ancak İslamcı geçmişi nedeniyle laik elitler tarafından güvenilmeyen bir isim. İstanbul Belediye Başkanlığı yaptığı 1999 yılında okuduğu bir şiirin çok İslamcı bulunması nedeniyle kısa bir süre hapis yattı. Erdoğan Türk toplumunun kutuplaşmasına sebep olmakla suçlanıyor.

HAŞİM KILIÇ: Muhafazakar bir isim ve AKP politikalarına yakın olduğu biliniyor. 11 yargıç kapatma davası konusunda oylama yaptığında kilit rol oynayacak. Birçok zaman hükümet lehinde oy kullandı. Mahkemenin en eski üyelerinden biri. Daha önce iki İslamcı partinin kapatılmasına da karşı çıktı. Gül, kendisini geçtiğimiz Ekim ayında başkan olarak atadı. Daha önce 8 yıl yardımcılık görevini üstlenmişti.

OSMAN PAKSÜT: Mahkemenin sert (hardliner) isimlerinden biri olarak biliniyor ve AKP’nin kapatılması yönünde oy kullanması bekleniyor. Türkiye’de laiklik konusunda oldukça sesi çıkıyor. Türk medyası, AKP’nin kapatma davası açılmadan önce Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmeye dikkat çekti. İstihbarat servisi tarafından izlendiği yönünde bir şikayeti oldu.

ABDURRAHMAN YALÇINKAYA: Aşırı laik bir isim. Birçok siyasi parti kapatma davasına baktı. Yargıtay Başsavcısı. Yalçınkaya AKP ve üyelerine karşı detaylı kanıtları olmayan dosya hazırlamakla ve iddianamenin çoğunu üyelerin konuşmalarına ve gazete haberlerine dayandırmakla eleştiriliyor. Şu anki görevine eski Cumhurbaşkanı laik Ahmet Necdet Sezer tarafından atandı.

CEMİL ÇİÇEK: Avukat ve eski Adalet Bakanı olan Çiçek, AKP’yi mahkemede savundu. AKP içindeki milliyetçi grubun liderlerinden biri olarak gösteriliyor. Siyaset yasağıyla karşı karşıya olan 71 isimden biri değil. Erdoğan’ın yasaklanması durumunda başbakanlığa geçecek olası adaylardan biri olduğu söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*