Financial Times gazetesi, "Gül'ün geleceği belirsiz"

Financial Times gazetesi,
  • Giriş : 06.08.2007 / 14:27:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:39:18

Financial Times, “Gül’ün geleceği belirsiz” başlıklı haberinde , “Belirsizlik, yatırımcıları tedirgin ediyor” görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazete şunları yazdı:

“Sayın Erdoğan, ekonomik ve sosyal reform programına güç katmaya, Türkiye'nin bocalayan Avrupa Birliği'ne katılma çabasını canlandırmaya ve Irak'taki savaş nedeniyle zedelenen ABD ile ilişkiyi ele almaya çalışırken kilit görevlere birkaç yeni bakanın getirilmesi bekleniyor.”

Ancak Dışişleri Bakanlığı konusunda ne olacağı belirsizliğinin sürdüğünü belirten gazete, bu görevi 2003 yılından beri yürüten Erdoğan'ın yakın bakanlardan Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ne yapacağına ilişkin sağlam bir işaret vermediğini kaydetti.

İngiliz gazetesi, “İslamcı hareket ile bağları olan Sayın Gül, Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için AKP'nin adayı idi. Adaylığı ilanı, siyasi bir krizi başlattı ve güçlü askerlerden ülkenin laik anayasasına yönelik, belirtilmeyen bir tehditten söz edilen bir ultimatom gelmesine neden oldu. Kriz, genel seçimlerin öngörülenden dört ay önce 22 Temmuz'da yapılmasına yol açtı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious