Financial Times: Hristofyas Kıbrıs için şans

Financial Times: Hristofyas Kıbrıs için şans.9390
  • Giriş : 26.02.2008 / 11:12:00

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, AKEL partisi lideri Dimitris Hristofyas'ın Rum kesimindeki "başkanlık" seçimini kazanmasının "Kıbrıs için bir şans olduğunu, Ada'nın birleştirilmesi umutlarını yeniden canlandırdığını" yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetenin başyazısında, "Hristofyas'ın seçilmesinin sadece bölünmüş adanın birleştirilmesi umudunu canlandırmakla kalmayıp Türkiye ile AB arasındaki yaralı ilişkilerin iyileştirilmesi umudunu da doğurduğu" görüşü dile getirildi.

"Ada'da çözüme varılmadan, referandum öncesinde Rumlara AB tarafından üyelik garantisi verilmesinin büyük hata olduğu" ifade edilen yazıda, "sonuçta Rumların BM'nin barış planıyla ilgili referandumunu çoğunlukla reddettiği" hatırlatıldı.

"Hristofyas'ın seçim galibiyetinin Ada'nın her iki tarafında yaşayan halkın bölünmenin federal bir çözümle ortadan kaldırılması fikrine destek verdiğini gösterdiği" savunulan yazıda, "bölünmenin sadece Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonunu ve AB ile Türkiye arasındaki tansiyonu yükseltmekle kalmayıp, Brüksel ile Lefkoşa arasında da giderek artan bir huzursuzluk yarattığı" görüşü belirtildi.

"seçim sonuçlarının AB'nin bilerek girdiği Kıbrıs çıkmazından kurtulması için bir şans oluşturduğu" kaydedilen yazıda, "yeni Rum liderliğinin bu süreçte ihtiyatlı davranacağı ve halkına kabul ettirebilmek için Annan planında gözle görülür değişiklikler isteyeceği" belirtildi. Yazıda, "Ama artık hiç değilse çözüme ilke olarak karşı çıkılmayacak" ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious