Financial Times'dan 'cari açık' uyarısı

Financial Times'dan 'cari açık' uyarısı .35581
  • Giriş : 21.11.2007 / 13:58:00

Financial Times gazetesi, yayınladığı Türkiye Raporu'nda 'Türkiye'nin giderek artan cari açığı ekonomide Aşil'in Topuğu haline geldi' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cari işlemler açığının Türkiye ekonomisinin küresel şoklara olan kırılganlığını artırdığı bildirildi. Financial Times gazetesi, yayınladığı '2007 Türkiye Raporu'nda, 'Türkiye'nin giderek artan cari açığı ekonomide Aşil'in Topuğu haline geldi' yorumunu yaptı. Gazete 'Cari açık artarken finansmanın maliyeti de artıyor ve bu konuda Türkiye hem pragmatik hem de şanslı oldu' diye yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times'ın yayınlandığı Türkiye Raporu'nda, Türkiye ekonomisinin cari açık gibi temel sorunları üzerinde durulurken yabancı sermayedeki büyük artış, ihracattaki patlama ve enerji sektöründeki sıkıntılara da dikkat çekti.
Gazete, raporun 'Açık, küresel şoka kırılganlığı kötüleştiriyor' başlıklı bölümünde 'Türkiye'nin giderek artan cari işlemler açığı, ülke ekonomisinin Aşil Topuğu haline geldi' değerlendirmesini yaptı.

Açığın bir bakıma, hem Türkiye'nin artan ekonomik büyümesinin, hem de ithal enerjisiye olan büyük bağımlığının sonucu olduğuna işaret eden gazete, 'İç petrol tüketimi, tırmanan açıkta tek faktör değil. Türkiye, imalat sanayii için büyük bir ham madde ithalatçısıdır' diye yazdı.

'Cari açık artarken finansman maliyeti de artıyor ve bu konuda Türkiye hem pragmatik hem de şanslı oldu' diyen Financial Times, iktidardaki 'iş dünyası yanlısı' hükümetin icraat döneminde ekonomik canlanmanın sağlandığını, bunun sonucunda da doğrudan yabancı sermaye girişlerinde önemli bir artış yaşandığını belirtti.
Gazete, eskiden yıllık 1 milyar dolar düzeyinde olan doğrudan yabancı sermaye girişlerinin 2006 yılında 20.2 milyar dolara çıktığına dikkat çekerken de 'Artış eğiliminin, bu yıl ve gelecek yılda da sürmesi bekleniyor. Şekerden, karayolları ve Türk Telekom'un geri kalan kısmına kadar devlet kuruluşlarının özelleştirilmesi, güçlü bir doğrudan sermaye akımını çekerek açığın finansmanına katkıda bulunacak' değerlendirmesini yaptı.

Türk Lirasının gücüne karşın ihracatın artmaya devam ettiğini belirten gazete, 'Ancak Türkiye, yatırımcıların ve kısa vadeli sermayenin yükselen piyasalardan kaçışını hızlandıracak bir küresel şoka kırılgan olmayı sürdürüyor' diye yazdı.

-ENERJİ ARZI TALEBİ KARŞILAMAYACAK

Financial Times'ın Türkiye Raporu'nda Türkiye'nin enerji sektörüne ilişkin de bir analiz yer aldı. Elektrik arzındaki artışın talepteki artışın gerisinde kaldığına işaret edilen analizde, 'Çoğu tahminler, ülkenin elektrik üretim kapasitesinin, önümüzdeki iki yılda talebi karşılayamayacağı yönünde' ifadesini kullandı.
Türkiye'de önde gelen birçok grubun enerji sektörüne yöneldiği, yabancı şirketlerin de bu alana ilgi gösterdiğine dikkat çeken gazete, 'Ancak bu alanda ilerleme yavaş gidiyor. Şimdiye kadar ancak küçük santrallar inşa ediliyor. En büyük projeler de Türkiye'nin kısmen serbestleştirilmiş olan enerji piyasası konusunda takılıyor' yorumunu yaptı.


Yatırımcıların, yeterli bir geliri garanti etmek istediklerini, ancak şimdiye kadar büyük projelerin hiç birinin bunu sağlamadığını kaydeden gazete, hükümetin son beş yılda elektrik fiyatlarına dokunmadığını anımsattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious