Finansbank'ın taşınmazlarını Meclis gündemine taşıdı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Finansbank'ın yüzde 46'sının Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'e (NBG) satılmasıyla birlikte, Finansbank'ın mülkiyetindeki taşınmazların da NBG'nin mülkiyetine geçip geçmediğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdal Karademir, Başbakan RecepTayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, Türk bankacılık sektöründeki devir ve birleşmeler nedeniyle başlayan yabancı sermaye miktarındaki artışların, son dönemlerdeki en önemli konulardan biri olduğunu ifade etti.

Karademir, yabancılara yapılan satışlarla, satılan bankaların adlarına kayıtlı taşınmazların durumu ve yabancıların mülk edinmesindeki kanuni kısıtlatıcı hükümler de bu çerçevede önem kazandığını kaydetti.

Türk bankacılık sektöründe, kısmen ya da tamamen yabancılara satışı veya devri yapılan bankaların açıklanmasını isteyen Karademir, yabancılara satılan bankaların, sahip oldukları taşınmaz mal varlıklarının satış ile birlikte yabancı bankaların mülkiyetine geçip geçmediğini sordu.

Erdal karedemir, önergesinde şu sorulara yer verdi: "Yabancılara satışı gerçekleşen bankaların ayni sermaye ile taşınmaz mal miktarları ne kadardır? Bankaları satın alan yabancılar hangi ülke uyruğuna tabidir? Bu ülkeler hangileridir? Bankaları satın alan yabancı gerçek ve yabancı şirketlerden 'taşınmaz edinimi konusunda Türkiye ile karşılıklılık ilkesi' bulunmayan var mıdır? Varsa bunlar hangileridir? Yabancı bankaların ülkemizde kredi dağıttığı konut sayısı ve kredi miktarı nedir?

Finansbank'ın yüzde 46'sının Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'e (NBG) satılmasıyla, Finansbank'ın mülkiyetindeki taşınmazlar NBG'nin mülkiyetine geçmiş midir? Geçmiş ise bu taşınmazların miktarı ne kadardır? Yunanistan'ın, taşınmaz edinimi konusunda Türkiye ile karşılıklılık ilkesi bulunmadığına göre, gerçekleşen bu satışın taşınmaz mal edinimi açısından hukuki durumu nedir?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious