Fındığa aşırı sıcak tehdidi

  • Giriş : 25.06.2007 / 16:44:00

Akbaşlı, aşırı sıcaklardan kaynaklanacak ürün kayıpları için de uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındıkta bu yıl ilk kez uygulanan don sigortasının, aşırı sıcaklardan kaynaklanacak ürün kayıpları için de uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, uzmanlarca küresel ısınmanın tartışıldığı günümüzde, son günlerde yaşanan aşırı sıcakların bir çok tarım ürününü olduğu gibi fındığı da olumsuz etkilediğini ifade etti.

Fındık ağaçlarının uzunluğunun ortalama 3-4 metre arası olduğunu kaydeden Akbaşlı, geçen yıl havaların bu kadar sıcak olmamasına karşın, fındık dallarında tepe yanıkları oluştuğunu, bunun sonucu ürünün önemli miktarda zarar gördüğünü belirtti.
Özellikle fındıkta 1. standart bölge üretim bölgesi olan Ünye ile Beşikdüzü arasındaki fındık bahçelerinin kök derinlikleri 15-20 santimetre dolayında olduğunu, burada bitkinin su ihtiyacı tamamen yüzey sularından karşıladığını ifade eden Akbaşlı, şöyle devam etti: “Yağış olmaması nedeniyle bahçelerin gerek yüzey sularından beslenmesi olmayacak, gerekse de tepeden vuran sıcaklıklar, bitkiyi haşlayıp kavuracaktır. Bu durumda geçen yıldan yüzde 30 oranında az olan 2007 yılı fındık rekoltesi, maalesef çok çok daha aşağılara düşerek, üreticiyi zora sokacaktır. Bunun için fındıkta bu yıl ilk kez uygulanan don sigortası, aşırı sıcaklardan kaynaklanacak ürün kayıpları için de uygulanması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu durum tabi bir afet olarak değerlendirilmeye alınmalı ve yetkililer, temmuz ve ağustos aylarında aşırı sıcaklarla yaşanacak ürün kaybının tespitini yapmalıdır.”

Bu konuda şimdiden bir dizi tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Akbaşlı, yaşanacak olumsuzluklar karşısında, zirai kredilerinin faizlerinin dondurularak ertelenmesi, ayrıca üreticiye geçimini temin edebilmesi faizsiz kredi sağlanması temin edilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious