Fındığa bir darbe daha

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Ordu'nun Fatsa ilçesi Bolaman beldesinde Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ne (Fiskobirlik) ait depoda çıkan yangında yaklaşık 3 bin ton fındık kül oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yangında can kaybı olmazken depodaki 3 bin 500 ton fındığın 3 bin tonu yandı. Geriye kalan fındığın ise itfaiye sularından zarar gördüğü açıklandı. Yangynda zarar gören fındığın piyasa değerinin yaklaşık 15 milyon YTL olduğu bildirildi. Yangının elektrik kontağından kaynaklandığı sanılırken yetkililer sabotaj ihtimali üzerinde de duruyor.

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, birliğin tüm depolarının sigortalı olduğunu ve zararın kesinlikle ortaklarına yansımayacağını ifade etti. "Depolarımız sigortalı olmasa bile bu tür olaylardan görülen zarar üreticiye yansımaz." diyen Yaşar Pamuk, yangında sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını kaydetti. Bazı şüphelerinin olduğunu anlatan Pamuk, "Yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor. Sabotajda olabilir. Bazı şüphelerimiz var. Araştırıyoruz. Bu, tarihte görülmemiş bir olay. Depoda bin 500 tonun üzerinde bizim ürünümüz, bin 500 tonun üzerinde de TMO'nun ürünü var. Depodaki bizim fındık 2005'ten kalma. TMO'nun ürünü ise bu yıl yeni aldıkları fındık." diye konuştu.

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Pamuk, zararın ciddi boyutlarda olduğunu kaydetti. Pamuk, "Şu anda zararla ilgili rakam veremem. Ama zarar sigorta tarafından karşılanacak." dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious