Fındığa en iyi fiyat AKP'den mi?

Fındığa en iyi fiyat AKP'den mi? .21056
  • Giriş : 10.07.2007 / 17:02:00

AKP Trabzon milletvekili adayı Mustafa Cumur, fındığa en iyi fiyatın AK Parti iktidarında verildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Trabzon milletvekili adayı Mustafa Cumur, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Cumur, fındığa en iyi fiyatın AK Parti iktidarında verildiğini belirterek bunu en iyi üreticinin değerlendireceğini söyledi.

Cumur, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Akçaabat ilçesinde vatandaşlar ve esnafla sohbet ederek, sorunlarını dinledi. 'Durmak Yok, Yola Devam' sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Cumur, ülkede yakalanan istikrar ve güven ortamının devam etmesi için AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olmasının şart olduğunu belirterek vatandaşlardan destek istedi.

Fındıkta kademeli müdahale fiyatı uygulamasını ve açıklanan rakamları da değerlendiren Cumur, Giresun kalite fındığa 5.15 YTL/kg, Trabzon fındığına da 5 YTL/kg fiyat verildiğini hatırlatarak, her ay uygulanacak kademeli fiyat nedeniyle bu fiyatın Ocak ayında 5.50 YTL/kg�ı bulacağını kaydetti. Fındığa en iyi fiyatı AK Parti iktidarında verildiğini belirten Cumur, �Üretici, 2002 yılında, DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde 12 kg çay almak için 33 kg fındık veriyordu. Geçen yıl ise 12 kg çay almak için 20 kg fındık verdi. Yine bizden önceki dönemde fındık 1 doların altında idi. Biz 2 dolar 72 sent verdik. Bu fiyat şimdilerde 4 dolar civarına çıktı. Bana göre bu rekor bir fiyattır. Bunu en iyi üretici değerlendirecektir� diye konuştu.

Fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), FİSKOBİRLİK ve tüccarın aynı anda piyasada olmasının üçlü bir alternatif olarak üreticinin önünü açtığını dile getiren Mustafa Cumur, �Fındık üreticisinin bundan sonra seçeneği daha fazla olacak. Keşke seçenekleri daha fazla artırabilsek, o zaman daha da iyi olur. Çünkü seçenekler arttıkça üreticinin mahsulünü değerlendirmesi daha kolaylaşacak� dedi.

Fındıkta geçmiş yıllarda yapılan yanlış rekolte tahminleri sebebiyle bugün yaşanan bazı olumsuzlukların ortaya çıktığını ileri süren Cumur, artık fındığın emin ellerde olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan�ın verdiği sözün arkasında durduğunu herkesin gördüğünü belirten Cumur, iktidarlarında üreticinin mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious