Fındık, Orduluyu sokağa döktü

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Ordu'da binlerce fındık üreticisi yapılan mitingin ardından sokaklara döküldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öfkeli kalabalık buradan AK Parti İl Teşkilat binasına geçti. Bina önünde polis barikatı ile karşılaşan binlerce vatandaş burada da hükümeti istifaya davet etti.

Barış Sayan, Abdurrahman Cihan, Nazım Yiğit ve Şaban Kefeli isimli fındık üreticilerinin biraraya gelerek oluşturduğu grup, bugün Cumhuriyet Meydanı'nda 'Bağımsız, Partisiz, Vekilsiz' adlı bir miting düzenledi. Yaklaşık 3 bin üreticinin iştirak ettiği mitingde Fiskobirlik yönetimi istifaya çağırılırken, hükümetten de bölgenin tek geçim kaynağı olan ürüne destek olması istendi.

Vatandaşlar mitingde, 'Köylü Milletin Efendisidir Enayisi Değil, Siyasiler Oynuyor Üretici Ağlıyor' yazılı pankartlar açarken, 'Fındığı satanı biz de satarız, Başbakan Zapsu, Fiskobirlik istifa' şeklinde slogonlar attı. Vatandaşlar, fındığı simgeleyen tabutu ise üzerlerinde elden ele dolaştırdılar.

Üreticiler arasında gergin anların yaşandığı miting olaysız sona ererken, binlerce üretici Belediye Meydanı'na giderek Karadeniz Sahil Yolu'nu yaklaşık yarım saat trafiğe kapadı. Polis panzerinin de hazır bulunduğu eylemde polis vatandaşlara biber gazı sıktı. Olayların büyümesi üzerine Emniyet Müdürü Rıdvan Güler, olay yerine geldi. Rıdvan Güler'in vatandaşları sakinleştirmesi ile binlerce üretici bu kez Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Ordu Şubesi'ne ve Fiskomar Alış-Veriş Merkezi'ne yürüdü.

Ordu caddelerinde trafik aksarken üreticler burada Fiskobirlik yönetimini istifaya çağırdı. Fiskobirlik önündeki 15 dakikalık eylemden sonra üreticilerin be seferki hedefi AK Parti İl Teşkilat binası oldu. Polisin parti önünde barikat kurması sonucu üreticiler bina önünde oturma eylemi yaptı. Binlerce vatandaş hükümeti istifaya çağırdıktan sonra İstiklal Marşı'nı okuyarak dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious