Fındık için belirlenen fiyatta gelen tepkiler olumlu

Fındık için belirlenen fiyatta gelen tepkiler olumlu.21056
  • Giriş : 11.07.2007 / 10:47:00

Seçim vaatlerinde 1 YTL'lik mazot kadar popüler olan fındığın alım fiyatı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

5 lira 15 kuruşluk ücrete üretici ve tüccardan gelen tepkiler olumlu. Ürünün en büyük alıcısı durumundaki Fiskobirlik'in başkanı Yaşar Pamuk, fiyatı, 'beklentiler doğrultusunda' buldu.

"Bu, Fiskobirlik ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin ortak çalışmasının ürünüdür." diyen Pamuk, açıklamanın temmuz ayında yapılmasını da kendilerinin sağladığını vurguladı. Fiyattan ve her ay yapılacak 5 kuruşluk artıştan memnun olan üreticiler, rakamın düşmesinden endişe ediyor. Düzce Cumayeri'nde fındık tüccarı olan Bayram Kartal ise memnuniyetini şu sözlerle dile getiriyor: "4,8 yeni lira verilse de güzeldi. 5 lira yüzümüzü güldürdü."

Cumhuriyet tarihinde ilk kez fındık fiyatı temmuz ayında açıklandı. Daha önce en erken ağustos ayında açıklanan taban fiyatın duyurulması için genelde alımın en yoğun yapıldığı eylül ayı tercih ediliyordu. Erken açıklamanın 'seçim yatırımı' olduğu yönündeki eleştirilere katılmayan Fiskobirlik Başkanı Yaşar Pamuk, "Önceki gün açıklanmasında en önemli pay Fiskobirlik'e aittir. Fındık üreticisi zaten son iki yıldır mağdur olmuş durumda. Eğer fiyatın açıklanması seçimden sonraya kalsaydı, hükümetin devam etmesi ya da yeni hükümet kurulması nedeniyle üretici en az 3-4 ay daha mağdur olacaktı. Biz de bunun önüne geçmek için fiyatın seçim öncesi açıklanmasını istedik ve bu arzumuz da gerçekleşti. Artık üreticilerimiz fındığıyla ilgili sağlıklı düşünebilecek. Aslında fındıkla ilgili yaşananları üretici unutmamıştır. Onun değerlendirmesini mutlaka yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Giresun kalite fındık için kilogram başına ağustos-eylül aylarında 5,15 YTL fiyat açıkladı. Ücret her ay 5 yeni kuruş daha artırılacak ve Ocak 2008'de 5,35 yeni liraya çıkacak. Ayrıca geçen yıl don nedeniyle yüzde 15'i ödenen tutarın, bu yıl da yüzde 15'i verilecek. Fiyat geçen seneye göre yüzde 2,5 artırıldı. Yaşar Pamuk, "Diğer tarım ürünlerine ortalama yüzde 12 civarında artış yapılırken, fındığa yüzde 30'a varan artış yapılması çok güzel." dedi. Hükümetin fiyatı belirlemesinde TMO ile ortak çalışmalarının etkili olduğunu aktardı ve iki kurum arasındaki anlaşmanın fiyat dışında; ödemeler ve depolama konusunu da kapsadığını kaydetti. Trabzon Ticaret Borsası'nın Meclis Başkanı Mehmet Cirav ile yönetim kurulu başkanı Sebahattin Arslantürk de fiyata sıcak bakıyor. Arslantürk, "Don yaşanan 2004 hariç son yılların en yüksek fiyatı." derken Cirav, "Bir hükümet ilk kez peşin parayla 4 dolar veriyor. Fiskobirlik iki yıl önce 4 dolar vermişti, ama parayı ödeyememişti. Hükümet bu fiyatın arkasında durursa, fındık fiyatı tarihinin en yüksek noktasına ulaşır." dedi. "Bu rakamı beğenmeyenler, fındığın siyasetini yapanlar olabilir." diyen Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy, kademeli ödeme fiyatının fındığın pazara geç indirilmesini sağlamak için alınmış bir tedbir olduğunu düşünüyor ve ekliyor: "Tek sorun bu fiyatı Avrupa'ya kabullendirmek olacaktır." CHP'nin Trabzon milletvekilleri Şevket Arz ve Akif Hamzaçebi ise fiyatı az bulurken, "Kendi haline bırakılsa zaten 5 YTL yapar, üretici yine mağdur edilmiştir." yorumunda bulundu.

Ordu Ünye'deki Durak Fındık'ın sahibi Hasan Basri Durak, "Gününde alıp gününde ödeme olursa fındıkçı çok rahatlayacak." dedi. Durak, her yıl 40 milyon ton fındık alıyor ve 38 milyon dolar civarında ihracat yapıyor. Düzce Cumayeri'nde fındık tüccarlığı yapan Bayram Kartal ise fiyatın yüzlerini güldürdüğünü ifade etti: "Şu anda 4,8 ile verilse de güzeldir. Ortalaması 4-4,5 yeni liradır. O nedenle 5 yeni lira bizim yüzümüzü güldürdü. Önceki yıllarda Fiskobirlik 7 lira deyip 2 yıl ödeme yapmadı. Çok mağdur olduk. Geçen yıl ödemeler haftada bir yapıldı. Hem üretici hem de tüccar rahat bir nefes aldı." Rakamı beklentilerin biraz altında bulan Erol Güreşçi ise 8-10 YTL'lik vaatlere, "Gerçekçi değil." dedi.

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, hükümetin açıkladığı 5 lira 15 kuruş taban fiyatın üreticiyi sevindirdiğini belirterek, "Bu fiyatı eleştirmek doğru değil. Eğer amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değilse verilen fiyat güzel bir fiyat. Bu sene fındık üreticileri mağdur olmadı, açıklanan fiyatla rahat bir nefes aldı. Yüzleri gülüyor. Gelecek yıllarda da bu fiyat politikasının sürmesini istiyoruz. Bunun takipçisi olacağız." dedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious