Fındık ihracatında Trabzon lider

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük bölümünü elinde bulunduran Türkiye'nin, geçen yılki ihracatının büyük kısmı yine Trabzon'daki firmalar tarafından yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden alınan bilgiye göre; Türkiye, 2006 yılında 247 bin 186 ton iç fındık ihraç ederek, karşılığında 1 milyar 467 milyon dolar döviz sağladı. Bu ihracatın miktar bazında yaklaşık yüzde 38'i olan 93 bin 691 tonu Trabzon'dan gerçekleştirilerek karşılığında 562 milyon 585 bin dolar döviz sağlandı. Trabzon'un ülkeye döviz bazında kazandırdığı oran ise yaklaşık yüzde 38 olarak belirlendi.

Trabzon'un dışında Giresun, Ordu, Samsun, Düzce ve İstanbul illerinden fındık ihracatının ağırlıklı olarak yapıldığını belirten yetkililer, Trabzon'un bir önceki yıl olan 2005'deki döviz bazındaki payının yüzde 45 civarında olduğunu hatırlatarak, oranının özellikle ihraç fiyatlarının azalması nedeniyle yüzde 38'e düştüğüne dikkat çektiler.

Fındık ihracatında ilk sırada yine Trabzon'daki Oltan Gıda Maddeleri İhracat ve İthalat Tic. Ltd. Şti. yer alıyor. 2002 yılından beri fındık ihraç rekortmenliğini elinde bulunduran Oltan firmasının 2006 ihracatındaki payı yüzde 22.5 olarak gerçekleşti. Oltan firması geçen yıl 54 bin 395 ton iç fındık ihraç ederek, bunun karşılığında 330 milyon 663 bin dolar sağladı.

Trabzon'dan ihracat yapan firmalar arasında ikinci sıraya Sabırlar Fındık İhr. Ltd. Şti. 79 milyon 365 bin dolar ile aldı. Özgün Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. 74 milyon 312 bin dolar ile üçüncü, Arslantürk Tarım Ürünleri San. Nak. İhr. İth. A.Ş ise 47 milyon 941 bin dolar ile dördüncü oldu. Cirav Gıda San. Dış Tic. Ltd. Şti. 11 milyon 397 bin, Trabzon Foşa Fındık San. Nakliyat. Tic. ise 10 milyon 294 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. Başaran Gıda Ticaret ve Turizm İşl. A.Ş' nin 5 milyon 141 bin dolar ile yer aldığı ihracat rekortmenleri listesine toplamda yaklaşık 3 milyon dolarlık ihracat yapan diğer Trabzon'lu firmalar giremediler.

Türkiye, her kıtadan 91 ülkeye fındık ihraç ediyor. İhracatın yüzde 91'lik kısmı Avrupa ülkelerine yapılıyor. İlk sırada da fındık üreticisi ülke olmasına rağmen İtalya yer alıyor.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Trabzon'un Türkiye fındık üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşıladığına dikkat çekerek, "Fındıkta üretmek kadar satmakta önemlidir. Trabzon tarihten gelen ticari kimliği ile Türk fındığını tüm dünyaya pazarlamaktadır." dedi. Arslantürk, şunları söyledi:

"Trabzonlu firmalar 5 yıldan beri ihracatta liderliği ellerinde bulundurmaktadırlar. Bunu fındık işleme tesislerine yatırım yaparak sağlıyoruz. Hedefimiz gelecekte daha da fazla paya sahip olmaktır. Bunu dünyada fındığı tanımayan ülkelere de bu ürünü satarak gerçekleştireceğiz. İhracatçılar olarak fındığımızı tüm dünyaya tanıtmak ve her yere satmak için en küçük ülkeye kadar ihracatçılarımız gitmektedir. Ticareti de kurallarına uygun olarak yaparak başarıyı arttırmayı hedefledik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious