"Fındık müthiş bir enerji kaynağı"

  • Giriş : 22.05.2009 / 23:35:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Giresun'da.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hiç bir vitamin hapı kullanmadığını belirterek, ''Fındığı kendi nefsimde denemiş bir insan olarak söylüyorum; Fındık, gerçekten müthiş bir enerji ve sağlık kaynağıdır'' dedi.

Bakan Günay, Giresun Valisi Mustafa Taşkesen'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, bir süre önce Giresun'a geldiğinde bazı sözler verdiklerini ifade ederek, ''Onları hayata geçirme konusunda kararlılığımız sürüyor'' diye konuştu.

Giresun Kalesi'nin restorasyonuna kaynak aktaracaklarını belirten Günay, ''Yayla yollarının iyileştirilmesi için çalışmalara devam edeceğiz. Giresun'un bugünkü tarihi kent merkezinin bulunduğu çevresiyle, adasıyla, yaylalarıyla hem doğa turizminin hem de kültür turizminin önemli bir merkezi olacağı inancını taşıyorum'' dedi.

Yayla şenliklerine kaynak aktarılmayacağını kaydeden Bakan Günay, ''Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan yayla şenliklerine ödenek ayrılmasını yasakladı. Ondan çok memnunum. Allah razı olsun. Bu sene şenliklere para yok. Ben, Başbakanı sayarım. Buradan bir bağlamacı alacaksınız. O çalacak, söyleyecek, millet söyleyecek, uşaklar oynayacak. 'Kolbastı' oyunu çıktı zaten, bütün gençler oynuyor'' diye konuştu.

-ORDU-GİRESUN HAVAALANI-

Bakan Günay, Ordu-Giresun Havaalanı (OR-Gİ) konusunda bu dönem somut bir gelişme olacağını, bu projeyi hayata geçirmeye çalışacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Başbakan seçimlerde Giresun'a gelemedi ama Ordu'da konuyu yakından takip ettiğini söyledi. O konuda Ulaştırma Bakanımızın yaptığı bir çalışma var. Gerçekten Karadeniz'de, Türkiye'de havaalanı olmayan çok az il kaldı. Ordu ve Giresun da iki il olarak bu haklı talebi dillendiriyor. Biz de yakından takip ediyoruz. İnşallah bu dönem havaalanı konusunda somut gelişme olacak. Bir de Ordu ve Giresun'dan Akdeniz'e ulaşacağımız bir güzergah oluşturmaya çalışıyoruz. O da bu bölge için önemli bir kaynak olacak.''

-FINDIK KONUSU-

Yörenin geçim kaynağı olan fındığı ''düşe kalka bir noktaya taşıdıklarını'', yükselen fiyatların şu anda makul seviyede olduğunu, bunu gelecek yıl daha karlı bir seviyeye getirmeye çalışacakları kaydeden Günay, ''Üretim planlamasında belli bir denge tutturmalıyız. Fındığı belki ulusal biçimde desteklememiz gereken bir ürün olarak tescil etmemiz gerekiyor. Doğrudan doğruya fındık ülkeye döviz getiren, ülkeye yük olmayan özel bir ürün. Hem iç piyasada tüketimi artırmamız lazım'' dedi.

Hiç bir vitamin hapı kullanmadığını dile getiren Günay, ''Fındığı kendi nefsimde denemiş bir insan olarak söylüyorum; Fındık gerçekten müthiş bir enerji ve sağlık kaynağıdır. 70 milyonluk bir ülkeyiz. Büyük bir pazarız ama fındık yeterince iç piyasada tüketilmiyor. Dışarıda yeni pazarlar bulmamız lazım. Fındık konusunda gelecek yıllarda biraz daha rahata ereceğiz inşallah'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Taşkesen, Bakan Günay'ın yakasına ''çotanak fındık'' amblemi taktı.

Daha sonra Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu ziyaret eden Bakan Günay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin turizmde iyi bir nokta yakaladığını belirterek, ''Bu yıl dünyada turizm de 7. ülke olduk. Daha önce 9. sıradaydık. Yine bu yıl da krize rağmen iyi bir yer takip ediyoruz. Duraklama, düşüş söz konusuydu ama son geçen yılın ortalamasını aşağı yukarı yakaladık. Bizim niyetimiz turizmi çeşitlendirmektir'' dedi.

Turizm kenti Antalya'ya 9 milyon insanı getirmeyi başardıklarını ifade eden, şunları kaydetti:

''Giresun'a 9 milyon insan getiremeyiz ama Karadeniz Bölgesi'ne getirirsek ciddi anlamda ekonomik katkı sağlar ve böyle bir hayal kurmaya da hakkımız olduğuna inanıyorum. Karadeniz Bölgesi'ne önümüzdeki yıllarda 9-10 milyon turist gelebilir. Bunun için yaylalarımıza sahip çıkmalı ve denizimizi temiz tutmalıyız. Çarpık kentleşme anlayışından vazgeçmeliyiz. Yaylalara apartman yapmamalıyız, doğayı korumalıyız, bu bölgeye turizm getirmek istiyorsak, doğayı korumak zorundayız.''

Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Aksu, Bakan Günay'a Giresun'un simgesi olan ''fındık başımızın tacı'' minyatür heykeli ile ahşap sepette fındık hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*