Fındık sorunu acilen çözülmeli

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

TZOB Başkanı Bayraktar: "Fındık sorunu acilen çözülmeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındığın Türkiye'ye 2 milyar dolar gelir sağladığını belirterek, fındık sorunun acilen çözülmesi gerektiğini ifade etti.
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazalı açıklamada, fındıkta yeni hasat dönemine girildiğini hatırlatarak, bu konudaki sorunun çözülmemesi durumunda daha büyük bir boyut kazanacağını vurguladı. FİSKOBİRLİK'in sorunu çözüme kavuşturması gerektiğini belirten Bayraktar, fiyatların 2.5 YTL'nin altına düştüğünü ve gereken önlemler alınmazsa fındık üreticisinden daha büyük tepkiler gelebileceğini sözlerine ekledi.

Bayraktar, fındık üreticisi ve ürününün korunması gerektiğini vurgulayarak, "Fındıkta kavga sona ermelidir. Avrupa'ya ucuz fındık yedirmek isteyen lobiler de akıllarını başlarına almalıdır" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, hükümetin fındıkla ilgili olumlu bir açıklama yapması durumunda fındığın ihracat fiyatının 10 dolara, kabuklu fiyatının ise iç piyasada 6 YTL'ye çıkacağını belirtti. Fındık sorununu lisanslı depoculuğun çözemeyeceğini kaydeden Bayraktar, "Hükümet bu soruna sahip çıkacağını açıklarsa, fındık fiyatları istikrar bulur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious