Fındık sorunu Trabzon'da masaya yatırıldı

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Trabzon'da toplanan ‘1'inci Fındık Çalıştayı'nda fındığın sorunları masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ve Usta Otel Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ‘1. Fındık Çalıştayı'na Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın'ın yanı sıra 14 İl temsilcisi ve şube başkanı katıldı. Çalıştay'ın açılışında konuşan Genel Başkan Günaydın, amaçlarının üreticilerin sıkıntılarını görebilmek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her kesimden insan bu toplantıda yer alıyor. Türkiye'de İstanbul'dan Artvin'e kadar olan bir kuşakta fındık üretiliyor. Bu illerin her birinde birbirine benzeyen sorunlar var. Bazı kesimler bu bölgeleri birbirine rakip olarak göstermeye çalışıyor. Halbuki hiçbir fındık üreticisi birbirine rakip olamaz. Bunların yerine dayanışma içerisinde, tüm dünyada yüzde 80'ini kontrol ettiğimiz fındık konusunda egemenliğimizi nasıl kurabileceğimizin politikasını geliştirmeliyiz. Yapmamız gerekenler belli. Üreticilere alın terinin karşılığını vermeliyiz. Temel zorunluluk bu. Demek ki üreticinin karşılığını alabileceği bir fiyat organize etmek gerekiyor. Fındıkta alım politikası nasıl olacak, arz politikası nasıl olacak, iç gelişmeleri nasıl organize edebileceğiz. Diğer taraftan fındığın verimliliğini arttırmak için neler yapmamız gerekiyor. İşte bunu bu çalıştayda masaya yatıracağız.”

‘AB BİZİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR'

AB'nin fındık konusunda Türkiye'yi engellemeye çalıştığını savcunan Günaydın konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz burada bu toplantıyı yaparken, AB de ‘Türk fındığının önünü nasıl keseriz' diye toplantılar yapıyordur. Sınırlarda zaman zaman yapılan zehirli madde kontrolü buna örnek. Eğer onlar önümüze bir takım engeller çıkarmaya, arz fazlası fındıkla elimizi zayıflatmaya çalışıyorsa, bizim de arz fazlası fındığı kullanacak ekonomik ve akıl gücünü devreye sokmamız gerekiyor. Özellikle 2005 yılından sonra neler olduysa iç politikalardan kaynaklandı. Fiskobirlik üreticinin örgütüdür. Doğrusu vardır, yanlışı vardır. 2003 yılından itibaren fiyatların açıklanmasına Ziraat Odaları Birliği'nin ve Fiskobirlik'in müdalesi olmasaydı, fındık fiyatları bu düzeye asla çıkamazdı. Şimdi neden düştü bu fiyatlar. ‘Ben Fiskobirlik'e kredi vermeyeceğim' diyen hükümetin söylemlerinin ardından fındık fiyatları dibe vurmuştur.”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious