Fındık tarihsel mirasımız!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: "Fındık tarihsel mirasımız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her sene yaptığı Ramazan ziyaretlerini bu sene Karadenizden başlayan Ağar, Samsun ve Ordu'dan sonra Giresun'a da geldi. Giresun'da bir basın toplantısı düzenleyen Ağar, toplantıda önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Türkiye'de hiçbir şekilde terör olmamasını istediklerini söyleyen Ağar, ileriki hükümetlerin en önemli konularından birinin terör meselesi olması gerektiğine değindi.

Fındık konusunda Hükümetin Karadeniz halkını düşürmüş olduğu bu durumdan bir an önce kurtarması gerektiğini ifade edene Ağar, sözlerine şöyle devam etti: "Karadeniz halkı tarafından Ordu'da ortaya konan demokratik bir tepki vardır. Bu mitingde feryatlarını haykırmışlardır. Kaldı ki mitingi düzenleyenler ziraat odaları, esnaflar ve muhtarlardır. Bu miting de çok haklı olarak ortaya konan bir takım talepler Türkiye'nin Başbakanı ve iktidar partisi temsilcileri tarafından yasadışı örgütlerin etkisiyle yapılmış eylem gibi gösterme yanlışlığına ve gafletine düşmüşlerdir ve bir ölçüde de vatandaşa karşı saygısızlık içerisinde bulunmuşlardır. Verilen mesajları doğru düzgün anlayıp gerekeni yapmak yerine, fındık üreticisine ve fındık gibi mübarek bir ürünü güçlendirmek yerine, kalkıp bir takım suçlamalarda bulunarak kendine buralarda siyaset yapamaz duruma getirdi." dedi.

'Halep orda ise arşın burda' diyen Ağar, sokağa çıkamayan, konuşamayan, millete söyleyecek sözü olmayan siyaset yapamaz diyerek Hükümete bir çağrıda bulundu: "Bizim bütün bunlara rağmen söylemek istediğimiz şudur: Hükümet büyük bir yanlış yapmıştır, çıkın gelin milletten özür dileyin 'Biz yanlış yaptık, biz bu işin altından kalkamadık, biz bu hatadan geri dönüyoruz' desinler ve çok korktukları giden oyları geri alsınlar, biz bundan rahatsız olmayız vatandaş yeterki iyi olsun rahat olsun, huzurlu olsun"

Fındığın tarihsel mirasları olduğuna değinen ve Türkiye'deki ilk fındık şurasını 1935 yılında Atatütk'ün sağlığı döneminde Celal Bayar'ın İktisat vekilliğinde yapıldığına da değinen Ağar, Celal Bayar'ın fındık konusunda Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğuna ve yüksek ihracat potansiyeli olan ürünün her şekilde korunacağı, kollanacağı ve bu konudaki bütün üreticilerin Devlet tarafından çok ciddi bir şekilde destekleneceğinin mesajını verdiğini belirtti. Fındık ihracatını geçen sene 2 milyar dolar civarında yapan Türkiye bu seneki rakamlar göz önüne alındığında 1 milyar dolar veya onun altında olacağı görülmektedir diyen Ağar, "Ortaya koyulacak mantıklı sual şudur: 1 milyar dolar olan bu eksik Karadenizli üreticinin cebine girmeyecektir. O cepte geçen sene 1 milyar dolar fazla alınan gelir bu sene olmayacaktır. Böylesine büyük bir gelir kaybıyla üretici karşı karşıyadır. Buna karşılık nedir bu rakamları ödeyen Avrupalı büyük sanayi fabrikaları da 1 milyar dolar az masraf yapacaklardır. Ortaya cıkan tabloda konunun bizim üreticimiz aleyhine oduğu görülmektedir. Bu hükümet kimin hükümeti olduğuna iyi karar vermelidir." dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious