Fındık üreticileri örgütleniyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Karadeniz Fındık Üreticilerini Geliştirme, Bilinçlendirme, Koruma ve Dayanışma Derneği (KARFÜDER) Başkanı İsa Çakı, fındık üreticilerini örgütlemek için dernek kurduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çakı, yaptığı açıklamada, genel merkezi Giresun'da olan KARFÜDER'in kurucularının ise tamamen fındık üreticileri olduğunu belirtti. Fındık üreticilerinin tarım politikaları, FİSKOBİRLİK ve TMO arasına sıkıştığını savunan Çakı, KARFÜDER'in bu durumdan çıkış arandığı sırada ortaya çıktığını aktardı.
Çakı, "Fındık tarımı yapan üreticiyi bilinçlendirmek, geliştirmek ve bilinçli bir şekilde fındık tarımını yapmasını sağlamaya çalışacağız. Uluslararası konferans ve sempozyumlar organize ederek Türk fındığının hak ettiği değeri bulması için tanıtıcı çalışmalar yapacağız. Dünya genelinde açılacak gıda fuarlarına katılarak fındığın tanıtımı ve en iyi şekilde dünya fındık pazarından pay alması
nı sağlayama çalışacağız. Fındık üretim bölgelerinde ve tanıtım için büyük illerde festivaller düzenleyerek üreticiyle tüketiciyi kaynaştırma çalışmalarında bulunacağız.
Fındık üreticisinin ve dernek üyelerinin eşit şartlarda ortak olacağı anonim şirketler veya kooperatifler kurulmasına öncülük edici çalışmalar yapacağız. Fındık üreticisinin haklarını korumak, ürünlerini değerlendirmek amacıyla kurulmuş kurum ve kuruluşların üreticiyi hasat mevsiminde mağdur edici fiillerde bulunmalarını önleyeceğiz. Alternatifler geliştirerek mevcut kurumlar üzerinde etkili olmayı sağlayacağız. Fındık üreticilerinin eğitim ve kültür seviyelerinin yükselterek, toplum içerisinde hak ettiği yeri almaları için gerekli eğitim çalışmalarında bulunacağız" diye konuştu. Çakı, KARFÜDER olarak ilk Giresun'da örgütlendiklerini, hedeflerinin tüm fındık bölgelerinde örgütlenerek federasyon halini almak olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious