Fındık üreticilerini darboğazdan kim çıkartacak?

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Trabzon Akçaabat Emniyet ve Asayiş Koruma Derneği Başkanı Aslan Boğoçlu, fındık üreticilerinin hükümetle Fiskobirlik arasında dar boğaza sıkıştırıldığını, bu meselenin biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akçaabat Körfez Köfte Salonu'nda düzenlenen toplantıda platform adına konuşan Aslan Boğoçlu, Karadeniz halkının en önemli geçim kaynağı olan fındık parasının biran önce ödenmesi gerektiğini ifade ederek, "Fındık bölge insanımıza, esnafımıza, tüccarımıza, sanayicimize iş ve aş olmaktadır." dedi.

Boğoçlu, "2005 yılında Fiskobirlik tarafından alınan fındık paralarının bu güne kadar ödenmemesi fındık üreticisini tamamen dar boğaza sürüklemiştir. Bu durum da toplumun huzurunu olumsuz etkileyecek hale gelmiştir. Tek tesellimiz tütün ve diğer tarım ürünlerinin bedellerinin ödenmesidir." diye konuştu.

Ödenmeyen fındık paralarının piyasayı tıkanma noktasına götürdüğünü kaydeden Boğoçlu şöyle konuştu: "Bir taraftan hükümet Fiskobirlik'in borcunu defalarca sildik diyor. Diğer taraftan da Fiskobirlik 'kredi bulamadık' açıklamasını yapıyor. Burada olan üreticiye ve esnafımıza oluyor. Artık üreticinin tahammül gücü kalmadı."

Konuyla ilgili olarak dernek başkanları da problemin çözüme kavuşturulması için Fiskobirlik'i ve hükümeti ortak göreve çağırdı.

Toplantıya Akçaabat'ta bulunan dernek ve oda başkanlarından, Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gedikli, Ziraat Odası Başkanı Ali Bayram, Esnaf Kredi Kooperatifleri Başkanı Osman Zeki Aşlan, Esnaf Odaları Başkanı Yaşar Sivrikaya, Emniyet ve Asayiş Koruma Derneği Başkanı Aslan Boğoçlu ve İşadamı ve sanayici Aydın Birincioğlu katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious