Fındık üreticisi, AİHM'ye başvurdu

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Fındık üreticiliği yapan Hayati Bölükbaş (53), zarara uğratıldığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dilekçeyle başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordu'nun Çamaş İlçesi'nde fındık üreticiliği yapan Hayati Bölükbaş (53) isimli vatandaş, zarara uğratıldığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dilekçeyle başvurdu. Fındık üreticisi Bölükbaş Türkiye'den 10 bin YTL maddi ve 10 bin YTL manevi tazminat talebinde bulundu.

Hükümet ile Fiskobirlik arasında yaşanan tartışmalardan sonra fındık fiyatlarında büyük düşüş olduğunu savunan Hayati Bölükbaş, bu yıl maliyetinin altında satış yapmak zorunda kaldığını ve 10 bin YTL zarara uğradığını söyledi. Zararının karşılanmasını isteyen fındık üreticisi Bölükbaş, kendisi tarafında kaleme alınmış bir dilekçeyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu. Gazetecilere konuyla ilgili açıklama yapan Bölükbaş, "Her yıl yaklaşık 3 ton fındık üretiyorum. Geçen yıl fındığımı 6,250 YTL'ye sattım. Sayın Başbakanımız'ın fındık hakkında yaptığı ani ve sert çıkışlar sonucunda fındık piyasası tamamen çökmüştür. Bugün malımızı maliyetinin altında satmak zorunda kalıyoruz. 3 ton fındıkta toplam zararım 10 bin YTL civarındadır. Bu zararımın karşılanmasını istiyorum." diye konuştu. Başvurusunun kabul edileceğini düşünen Bölükbaş, iç hukuk yollarına başvurma gereği duymadığını da sözlerine ekledi.

Hayatati Bölükbaş dilekçesinde şunları yazdı:

" AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'NE

KONU: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yanlış politikaları sonucu fındık üreticisi olarak şahsımın maddi ve manevi olarak zarara uğratılması

2001 yılında çıkan Bakanlar Kurulu kararı ile Fiskobirlik tamamen özerk bir kurum olduğu ve hükümetin artık fındık alımlarına karışmayacağı, fındık fiyatının tamamen serbest piyasa ve Fiskobirlik tarafından belirleneceği ve alınların da bu kuruluşlar tarafından yapılacağı belirtilmiştir. 2001-2005 yılları arasında piyasalar özel sektör ve Fiskobirlik tarafından belirlenmiştir. 2006 fındık hasat sezonu geldiğinde fındık masraf ve maliyeti resmi kurumlarca hesaplanmış ve fındığın kilogram maliyeti 3,45 YTL olarak açıklanmıştır. Ben de bir çiftçi olarak fındığımı bu maliyetlerden toplamış bulunmaktayım. Buna karşılık TC hükümeti, piyasalara müdahale etmeyeceğini belirtmesine rağmen sayın Başbakanımız'ın ani ve sert çıkışları ile fındık piyasası 6,25 YTL'den 3 YTL'ye kadar düşmüştür. Daha sonra hükümetimiz piyasaya müdahale etmiş ve fındık kilogram alım fiyatı olarak bürüt 4 YTL'ye, Giresun kalite tombul fındık ve 3.80 YTL Laverda fındık olarak belirlenmiştir. Bu da piyasada oluşan fiyata şok etkisi yapmış ve fındık fiyatının daha düşmesine neden olmuştur.

Sonuç olarak 2006 sezonunda 3 bin kilogram fındığım olmuş ve bu fındığın toplam maliyeti 10 bin 350 YTL olmuştur. Piyasa fiyatı ve hükümetin açıkladığı fiyat maliyeti dahi karşılamamaktadır. Bu durumda üretici olarak beni maddi ve manevi sıkıntıya sokmuştur. Bu koşullar sonucu beni zarara uğrattığı için T.C Hükümeti'nden maddi olarak 10 bin YTL, manevi olarak da 10 bin YTL tazminatın yasal olarak gereğinin yapılarak tarafıma ödenmesini arz ederim.

Saygılarımla.."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious