Fındık üreticisi her şartta mağdur

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları Derneği Trabzon Şube Başkanı Gültekin Yücesan, fındık ürecisinin mağdur edildiğini,suçlunun ihracatçı ve ithalatçı firmalar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fındıkla ilgili yaşanan problemin ek kaynak bulunamamasından kaynaklanmadığını ifade eden Yücesan, "Doğu Karadeniz'de fındıkla ilgili yaşanan sorun üreticinin ödenmeyen fındık parası ile ilgili olarak hükümetin kaynak bulma sorunundan değil, fındık ihracat ve ithalatçılarının fındık fiyatını düşürme çabalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Fiskobirlik'e kredi verdirmemek için özel bir politika izleniyor. Ayrıca Türkiye'nin mahkum edildiği ekonomik programla ilgili olarak görev alanlar ise bu çabaların uluslararası gereklerini yerine getirmektedir." dedi.

Yücesan, "Fiskobirlik yönetiminin fındık üreticisi lehine taban fiyatı belirlemesinden rahatsız olan ihracatçı firmalar büyük miktarda nakit dolaşımı gerçekleştirdikleri bankaları etkilemiş, bankalar en azından yoğun tartışmaların yaşandığı bir ortamda kendileri ili ilgili olan bu kesimleri tercih etmeyi daha az riskli bulmuşlardır. Türkiye'nin dünya pazarındaki en önemli ürünü olan fındık paralarının ne pahasına olursa olsun ödenmesi gerekmektedir. Çünkü hükümetle Fiskobirlik arasındaki problem fındık üreticisini mağdur etmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Fındık üzerinden siyaset yapılmasının da yanlış olduğunu hatırlatan Yücesan şöyle konuştu: "AK Parti hükümeti uygulamaya koyduğu halkı yoksallaştıran ekonomik program nedeniyle tek suçlu değildir. AK Parti ve bundan sonra şekillenecek olan siyasi iktidarlar aynı programın amansız uygulayıcıları olmaya devam ederlerse, işlenmekte olan bu suçun yeni ortakları olacaklardır. Muhalefetinde bu oynanan oyunun esaslarını ortaya koymuyor. Muhalefetin ben iktidara gelirsem ben fındığa iyi fiyat veririm parasını da öderim mantığı ile yaklaşımı inandırıcı olmadığı gibi güven de vermemektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious