Fındık üreticisine randıman şoku

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

2006 sezonu fındığını Toprak Mahsulleri Ofisi'ne götüren vatandaşlar, Ofis'in 40 randımanın altında fındık alımı yapmaması üzerine tepki gösterdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgilere göre, Düzce'nin Boğaziçi beldesine bağlı Düzköy'de fındık alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi'ne fındık teslim etmeye gelen üreticiler, randımanı 40'ın altında olan ürünün alınmamasına tepki gösterdiler. Yaz ayının kurak geçmesi nedeni ile ürünlerde beklenen randımanın olmamasının kendilerinin suçu olmadığını belirten üreticiler, "Biz kimseden 40 randıman parası istemiyoruz. Randıman ne çıktıysa ona göre para verilmeli. Ancak TMO bizden 40 randıman altındaki fındığımızı almıyor. Başbakan çıkıp fındığa sahip çıkıyoruz dedi. Bu mu sahip çıkmak. Böyle mi olacaktı.. Biz onu en zor gününde destekledik. Oy verdik. Başa getirdik cevabı bu mu olacaktı" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, konuyla ilgili açıklamasında, Ordu mitinginin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alımı yapmaya karar verdiğini, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu alımlar çiftçiyi ezme politikası olmamalı. Randıman olayı işin içine girdi. Çiftçilerimiz der ki, bizim ürünlerimiz 35 randıman 37 randıman Allahtan gelen bir olay, kuraklığın verdiği bir olay, biz de isteriz 50 randıman olmasını ama çiftçi 35-40 randıman fındığı burada satamadığı zaman nereye gidecek, bunun hesabı yapılmalı. Bu fındık tüccara teslim edilecek. Yani tüccara itilmiş oluyor. Randıman olayının yeniden gündeme getirilip değerlendirilmesini istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious