Fındık yine gerdi

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

TBMM, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında fındık tartışması yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında, saat 13.00'te toplandı.

Gündemdışı söz alan AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, fındığın 2 temel sorunu bulunduğunu, bunların, rekolte fazlası ve yönetim olduğunu söyledi.

“Hükümet, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) marifetiyle fındığa müdahalede bulundu, bu olmasaydı şu anda fındık fiyatı 1 dolar civarında olacaktı” diyen Aykan, şimdiye kadar hiçbir hükümetin, AK Parti hükümeti kadar fındık üreticisine destek vermediğini söyledi.

Aykan'ın gündemdışı konuşması üzerine söz alan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de Türkiye'nin, dünyada önemli bir fındık üreticisi ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'de 13 ilde resmi izinle 600 bin hektar alanda fındık üretildiğini, Türkiye'nin fındık rekoltesinin 500 ila 650 bin ton arasında değiştiğini vurgulayan Eker, 40 yılı aşkın süredir fındık alımını da FİSKOBİRLİK'in yaptığını hatırlattı.
Eker, birliğin geçen yıl yaşadığı sorunlar nedeniyle bu yıl Hükümetin üreticiyi mağdur etmemek için TMO'yu devreye soktuğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“11 Eylülden itibaren TMO 50 noktada, daha sonra da 70 noktada fındık alımına başladı. 3 bin tona yaklaşan günlük alımla, dün itibariyle TMO, 67 bin 610 ton fındık alımı gerçekleştirdi. Bugün itibariyle de üreticiye 172 trilyon 151 milyar 394 milyon lira para ödendi.

TMO, piyasadaki arz fazlası fındığı almaya hazır ve muktedirdir. TMO'nun para problemi yok, çünkü kredibilitesi var. 56 bin fındık üreticisi beyan vermişti. Bu beyanlardaki miktar 171 tondu. Şu ana kadar 67 bin tonun alımını gerçekleştirdik. Vaat ettiğimiz tarihte de paralarını ödüyoruz.”

Mehdi Eker, yeni FİSKOBİRLİK yönetiminin, geçen yıl alınan fındık için 65 trilyon lira para talebinde bulunduğunu, buna ilişkin kredi garantisinin verildiğini söyledi. Ayrıca FİSKOBİRLİK'in de bu yıl alım yapması için 7 trilyon lira civarında avans verdiklerini belirten Eker, piyasadaki arz fazlası fındığı alarak, fiyatı yüksek tutmak istediklerini bildirdi.

CHP'li milletvekillerinin, konuşmasına tepki göstermesi üzerine Bakan Eker, ”Siz sadece felaket ve sorunlar üzerine mi siyaset yapacaksınız? Bu milletin sorunlarını çözmeye katkı sağlayın. Başarılı çalışmalara, sessiz durarak saygı gösterebilirsiniz” diye konuştu.

Bakan Eker'in bu sözlerine tepki gösteren CHP'li milletvekillerinden Sami Tandoğdu, AK Parti Ordu Milletvekili ve Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa'nın üzerine yürüdü. Tandoğdu'yu, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ile bazı AK Parti'li milletvekilleri durdurabildi.

“KREDİ KARTI MAĞDURLARI 250 BİNE GİDİYOR”

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu da kredi kartları konusunda gündemdışı söz alarak, Türkiye'de kredi kartları sorununun, kanayan bir yara olduğunu söyledi.

Bu konunun defalarca Türkiye'nin ve Meclisin gündemine getirildiğini, ancak soruna bir çözüm bulunamadığını vurgulayan Aslanoğlu, geçen yıl kabul edilen yasayla, kredi kartlarının faiz oranlarını belirlemeye Merkez Bankasının yetkili kılındığını hatırlattı.

Merkez Bankasının geçen sürede ilk olarak kredi kartı faiz oranını yüzde 5.75'e, daha sonra da 5.70'e düşürdüğünü belirten Aslanoğlu, “Dağ fare doğurdu. Kredi kartı mağdurları 250 bine doğru gidiyor. Merkez Bankası adil davranmadı. Biz Merkez Bankasından, faiz oranlarını yüzde 3'e çekmesini bekliyorduk” diye konuştu.

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de Dünya Yoksullukla Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, yoksulların kendi haline bırakılması durumunda, ülkede birlik, beraberlik ve barışın sağlanamayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious