Fındıkçılar Başbakan'ı protesto etti

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, bir dizi açılışlarda bulunmak ve AK Parti Ordu 2. Olağan Kongresi'ne katılmak amacıyla Ordu'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, Özel Umut Hastanesi Hastanesi'nin ve aynı anda Merkez Eferli Anadolu Öğretmen Lisesi, Fatsa Lisesi, Çaybaşı Göksu İlköğretim Okulu, Perşembe Kapalı Spor Salonu, Ünye Atatürk İlköğretim Okulu, Ünye Fehmi Çağatay İlköğretim Okulu, Ünye Anadolu Öğretmen Lisesi Kapalı Spor Salonu, Akkuş Spor Salonu, Aybastı Spor Salonu, Aybastı Anaokulu, Korgan Anaokulu, Kumru Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, Kumru Eskiçokdeğirmen İlköğretim Okulu, Yoroz Kent Ormanı, Gürgentepe Eskiköy İlköğretim Okulu, İkizce Devecik İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı.

VATANDAŞLA BAŞBAKAN FİSKOBİRLİK'İ TARTIŞTI

Vatandaşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşurken, fındığı sordu. Yaklaşık 5o kişilik bir grup Başbakan'ı yuhalayarak, "Başbakanım biz hastane, okul için gelmedik, buraya fındık için geldik. Perişan olduk. Kurtarın bizi. Fiskobirlik'e el koyun." diye bağırdı. Bunun üzerine Erdoğan, "Gidin onu Fiskobirlik'e sorun." karşılığını verdi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, "Fiskobirlik'in 2 katrilyon borcu vardı onu sildik. 2 katrilyon borcunu sildirdik ve hiçbir malına el koymadık. Ben alışıldık bir politikacı değilim. Önce Fiskobirlik'in kapısını çalın. Başbakan bu işin muhatabı değil" dedi.

Vatandaşların "Biz sizden istiyoruz.'' sözlerine karşılık Erdoğan, "Devlet eğer bir malı almış ise onun karşılığını öder. Eğer devlet almamışsa o zaman alan kişiden parasını alınız." karşılığını verdi. Üslubunu biraz daha sertleştiren Erdoğan, "Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediremeyiz." dedi. Erdoğan, "Benim anlayışım budur. Fiskobirlik ile görüşmeler yaptık. O zaman fındığı 5 YTL'den satın dedik, yok dediler, o zaman 5,5 YTL'den satın dedik. Ama alış fiyatımızla arasında 1 YTL fark var dediler, zarar ederiz dediler, yine satmadılar. Bugün de fındık 2,5 YTL'ye kadar düştü. Fiskobirlik'in işi Fiskomar kurmak değildir. Amacı üreticinin fındığını satmaktır, almaktır. 2 katrilyon üstlendik, daha ne yapalım. Vakıfbank, İş Bankası, Halk Bank, Ziraat Bankası, Ak Bank, özel bankalar var. Bunlardan eğer şartları uyarsa Fiskobirlik kredi alsın. Sağlıklı bir kurum olursa herkes kredi verir. Verilmemesinin nedeni ise, güvenini kaybetmiş olmasıdır. Bankalar başta bu kredi işine sıcak bakmıyor. Biz güvenilir olan yere kredi veririz diyorlar." diye konuştu.

CHP'Lİ VEKİLLE SÖZ DÜELLOSU

"CHP'nin bankası var İş Bankası, onlar kredi verse yaa" diyen Erdoğan'a CHP Ordu Milletvekili İdris Sami Tandoğdu oturduğu yerden kalkarak cevap verdi. Tandoğdu, "İş Bankası Özerktir biz ona müdahale edemeyiz. O zaman siz de kamu bankalarından kredi verin" diye karşılık verdi.

Erdoğan, karşılık olarak ise, "Biz o zaman her özerk kuruluşa destek mi verelim. Her işinden çıkamayana sahip mi çıkalım. Benim vatandaşım bile gidip tüketici kredisi alıyor. Şu anda halk bu tür kuruluşlardan daha güvenli. Vatandaştan geri dönme riski yüzde 2 iken bu tür kuruluşlarda yüzde 60 civarında. Biz bu işleri yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

Tandoğdu, "Devlet bu işe sahip çıkmazsa Fiskobirlik bu işten çıkamaz" dedi. Ardından Erdoğan ise, "O zaman beyefendi biz Türkiye'de bütün şirketlerin hepsine özerk bir kuruluş oldukları için devlet olarak para verelim, öyle mi. Özerk bir kuruluş olduğu için devletin bunlara hala katrilyonlar verme sorumluluğu yok. Çünkü Hazine milletin bize emanetidir. Bu hazineyi biz harvurup harman savuramayız" karşılığını verdi.

Erdoğan, Umut Hastanesi'nden yaptığı açılışların ardından kongreye katılmak üzere Vali Kemal Yazıcıoğlu Spor Salonu'na geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious