Fındıktan sonra sıra zeytinde!

Fındıktan sonra sıra zeytinde!.8834
  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu oluşturulmasına karar verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün yapılan genel kurul toplantısında Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu kurulmasına oybirliği ile karar verildi. Tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere ihracattan binde yarım oranında ek nisbi aidat toplanacağı ifade edildi.

Grubun Dış Ticaret Müsteşarlığının onayı sonrası faaliyete başlayacağının belirtildiği açıklamada, zeytin ve zeytinyağının fındık ve Antep fıstığından sonra tarım sektöründe tanıtım grubu kuran üçüncü sektör olduğu belirtildi.

Açıklamada, 150 milyon zeytin ağacı varlığına kavuşan ve 2-3 yıl içinde bu rakamı 200 milyona çıkarmayı hedefleyen sektörün arz-talep dengesinde bir sorun yaşamamak için tanıtım grubu kurma kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, başlangıç itibariyle binde yarım oranında kesintinin yeterli olacağını, ilk etapta 300 bin dolarlık projeyi finanse edeceklerini ifade etti.

''ZEYTİNYAĞINDA TANITIM TRENİ KAÇMAK ÜZERE...''
Dış Ticaret Müsteşarlığı Tarım Dairesi Başkanı Mustafa Sever ise dünyada üretimi hızla artan zeytin ve zeytinyağında tüketim artışının daha hızlı olduğunu, ancak 7-8 yıl sonra bu durumun tersine dönmesinin beklendiğini ifade etti. Sever, şunları kaydetti:

''Türkiye'de olduğu gibi rakip ülkelerde de yoğun olarak yeni dikimler yapılıyor. 10 yıl sonra meydana gelecek üretim patlaması ile elimizdeki ürünleri değerlendirememe durumuna düşebiliriz. Bu nedenle dünya ticaretindeki payımızı şimdiden artırmalı ve markalaşma çalışmalarına başlamalıyız. Tanıtım grubu da bu açıdan başarılı olabilecek bir enstrüman.

Tanıtım çalışmalarında müsteşarlık olarak 300 bin doların üzerinde maliyete sahip projelere yıllık 250 bin dolara kadar destek veriyoruz. Yani 50 bin dolarlık katkı ile 250 bin dolar destek alınabilir. Ama bu çalışmanın başarılı
olabilmesi için en azından 1-1,5 milyon dolarlık bütçe gerekir. Yoksa zeytinyağında tanıtım trenini kaçırmak üzereyiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious