Fındıktan vatandaş nasiplendi

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Dar gelirli vatandaş, fiyatın 24 YTL'den 10 YTL'ye gerilemesi üzerine kiloyla kavrulmuş fındık almaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Biriliği'nin (Fiskobirlik) üreticiye borcunu ödeyememesi ve diğer etkenler sonucu fındık fiyatının dibe vurması ile önceleri gram ile fındık alan dar gelirli, fiyatın 24 YTL'den 10 YTL'ye gerilemesi üzerine kiloyla kavrulmuş fındık almaya başladı.
Fiskobirlik'in 11 aydır fındık üreticisine borcunu ödeyememesi ve hükümetin bu konuda Birlik yönetimini suçlaması, üreticilerin tüccarlara yönelmesine neden oldu. Fiskobirlik'ten ümidini kesen üretici, yeni ürün öncesi elindeki fındığı çıkarmak için tüccarın kapısını çaldı. Bu durumu fırsat bilen tüccarlar ise düşük fiyatlardan fındık almaya başladı. Serbest piyasada fiyatlar 7 YTL'den 2 YTL'ye kadar geriledi. Fındığını tüccara satmak istemeyen bazı üreticiler ise direk kuruyemişçilerle irtibata geçerek satış yapmaya başladı. Böylece daha önce kuruyemişçilerde kilo fiyatı 24 YTL'yi bulan kavrulmuş fındık, 10 YTL'ye kadar indi. Kuruyemişçiler, çuvallarda aldıkları fındıkları gram ile satmak yerine artık kiloyla satıyor.

Sivas'ta, Çıtır Kuruyemiş Sahibi Rahmani Yılmaz, fındığın işyerinde en fazla satılan ürünler arasına girdiğini söyledi. Önceden günde ortalama 2 kilo satılan fındığın şimdi 50 kiloya ulaştığını belirten Yılmaz, "Fiyatı gören müşteriler çok şaşırıyor. Son 3 gündür fındıktan daha fazla satılan ikinci bir ürün yok. Bu durum özellikle dar gelirli vatandaşları çok sevindirdi" diye konuştu.

Toptan fındık satışı yapan Fikret Taş ise sparişlere yetişmekte güçlük çektiklerini ifade etti. Üreticileri üzen bu durumun en fazla kendilerine yaradığını belirten Muzaffer Şimşek isimli bir vatandaş, etiketlerde 10 YTL'yi görünce önce çok şaşırdığını ve kalitesiz olduğunu düşünerek almadığını söyledi. Şimşek, "Fiyatın neden düştüğünü öğrenince gram yerine ilk defa kiloyla fındık satın aldım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious