Finlandiya, Maraş'la olmayacağını anladı

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Finlandiya, Maraş'ın BM'ye devrini muhtevi bir Fin Planı'nın "işlemeyeceğini" nihayet kavradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ercan Havaalanı'nı Rum itirazı yüzünden plana dahil edemeyeceğini gören Finlandiya'nın son günlerde Ankara ile müzakerelerinde Maraş'ı telaffuz etmekten vazgeçtiği belirtiliyor. Görüşmelere yakın kaynaklar verdikleri bilgide, Maraş'ın plandan çıkarıldığına dair haberlere ilişkin "ne doğrudur, ne yanlıştır" dedi. Aynı kaynaklar, Finlandiya'nın Maraş'ın içinde olduğu bir planın ne KKTC ne de Türkiye tarafından kabul edilebileceğini kavradığını, son günlerdeki teatilerde Helsinki'nin Maraş meselesini gündeme getirmediğine işaret ediyor. Türk tarafının, "Ticaret düzenlemeleri için toprak verilmesi bahis mevzu olamaz." tavrının artık anlaşıldığı belirtiliyor. Bu arada, ABD ve İngiltere'nin de Finlandiya'nın yürüttüğü Kıbrıs müzakerelerini çok yakından takip ettiği öğrenildi.

Komisyon'un Kıbrıs tavsiyesini açıklayacağı 6 Aralık'tan önce faaliyetlerini yoğunlaştıran Finlandiya'nın artık "basit plan ve tekli seçeneklerden" bahsettiği kaydediliyor. Bu çerçevede Finlandiya'nın Türkiye'nin bir limanını açması karşılığında doğrudan ticaret tüzüğünün geçirilmesi ya da yine bir liman karşılığında yeşil hat tüzüğünün kapsamının genişletilmesi gibi içinde Maraş olmayan fikirleri gündeme getirdiği öğrenildi. Ankara'nın bir uzlaşma çıkması durumunda açılabilecek "bir limanın" hacim ve çap olarak Magosa limanına "denk" bir liman olmasına dikkat edeceği kaydediliyor.

'Yunanistan hani taraf değildi?'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin Maraş'ın plandan çıkarılma ihtimaline tepki göstermesine dikkat çeken kaynaklar, "Yunanistan hani taraf değildi." sorusunu gündeme getirdi. Yunanistan, 8 Kasım ilerleme raporu öncesi Finlandiya'nın tarafları bir araya getirme çabalarına "biz taraf değiliz." iddiasıyla katılmamış, toplantı gerçekleşememişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious