Finlandiya girişimi başarısız oldu

Finlandiya girişimi başarısız oldu.9349
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

AB dönem başkanlığını Temmuz 2006'da devralan Finlandiya, Türkiye'nin AB yolunda sekteye uğramaması için yaptığı çalışmalarda başarısız oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Brüksel, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmasını isterken Ankara KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam ettiği sürece olumlu yanıt vermeyeceğini açıklamıştı. Görüşmelerin Maraş'ın sorunu aşmak için ortaya konan Fin Planı'na ekleyip eklenmemesi noktasında tıkandığı öğrenildi.

AB-Akdeniz ülkeleri toplantısı için Finlandiya'nın Tampere kentine gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, sabah saatlerinde Sokos Hotel Ilves'de Fin meslektaşı Erkki Tuomioja ile bir araya geldi. İki bakanın görüşmesi 1 kadar sürdü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Gül, AB Dönem Başkanlığı sona ermek üzere olan Finlandiya ile son bir kez değerlendirme yaptıklarını belirtti. Bir anlaşmaya varılıp varılmadığının sorulması üzerine görüşmenin "oldukça yapıcı olduğunu" belirten Abdullah Gül, "Fin bakan kendisi de bir açıklama yapacak. Ancak ondan sonra bir değerlendirmede bulunabilirim" dedi. Gül, çalışmaları konusunda Finlandiya'yı takdir ettiklerini ifade etti.

Limanlar konusunda da Finlandiya'nın bir açıklama yapması konusunda anlaştıklarını ifade eden Gül, Finlandiya'nın kendisine yazılı olarak herhangi bir öneri iletmediğini kaydetti. Finlandiya'nın "iyi niyetli olduğunu" ifade eden Abdullah Gül, görüşmelerin sona erip ermediği konusunda ise "kendileri açıklasın bakalım nereye hangi noktaya geldiler" diye konuştu.

Finlandiya: "Kıbrıs girişimi başarısız"

Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Kıbrıs konusunda taraflarla sürdürdüğü görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Fin Bakan, düzenlediği basın toplantısında "Görüşmelerde ilerleyebilecek bir zemin olmadığını gördük ve görüşmeleri sona erdiriyoruz. Artık yapabileceğimiz bir şey yok" diye konuştu. "Bundan sonrasında devam etmek için zeminin mevcut olmadığını" dile getiren Tuomioja, "Maalesef şu sonuca vardık: Mevcut şartlar, Finlandiya'nın dönem başkanlığında bir anlaşmaya varılmasına izin vermiyor" dedi. Tuomioja sözlerini "Kaçınılmaz olarak bunun bazı sonuçları olacak. Ancak bunları şimdi söyleyemem" diyerek sürdürdü.

AB Komisyonu ile bundan sonraki çalışmalarında Türkiye'nin katılım müzakerelerinin nasıl ele alınacağına ilişkin bir karar üzerine çalışacaklarını belirten Tuomioja, Genel İşler Konseyi'nin kararını Aralık ayında vereceğini hatırlattı. Tuomioja, son olarak "Ama kesin olan şu ki, Türkiye hâlâ bir aday ülkedir. Üye ülkelerle danışmalarımızı sürdüreceğiz" diye ekledi.

Görüşmelerin Maraş'ın sorunu aşmak için ortaya konan Fin Planı'na ekleyip eklenmemesi noktasında tıkandığı öğrenildi. Rumlar Maraş'ın pazarlık masasında olmasını istiyordu. Ankara, Maraş'ın Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılması gereken kapsamlı çözüm görüşmelerinin bir parçası olduğunu belirterek, bu konunun AB ve Ek Protokol sorunu ile ilişkilendirilmesine karşı çıkıyordu.

Finlandiya'nın, resmen açıklanmasa da Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak sunduğu öneriler paketinin, Maraş'ın Birleşmiş Milletler denetiminde açılması karşılığı Kuzey Kıbrıs'a Magosa'dan Avrupa Birliği denetiminde ticaret imkanı öngördüğü anlaşılıyor. Görüşmede Türkiye'nin ise Ercan Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılmasını istediği biliniyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül daha önce Maraş konusunun ancak Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözümün parçası olabileceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious