Finlandiya'da 'gizli' Kıbrıs toplantısı

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Helsinki'de Finlandiya Dönem Başkanlığı, Avrupa Komisyonu ve BM'nin katılımıyla gizli bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın KKTC, Türkiye ve Güney Kıbrıs ile geçen hafta sonu için planladığı toplantının gerçekleştirilememesinin ardından, Helsinki'de Finlandiya Dönem Başkanlığı, Avrupa Komisyonu ve BM'nin katılımıyla gizli bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı.

Finlandiya yetkilileri (Dışişleri Bakanı ve Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi Risto Piipponen), AB Komisyonu temsilcisi, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Michael Möller'in iki danışmanı ve Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) subaylarının hafta sonunda bir araya gelerek plan tatbikatı yaptığı öğrenildi. Helsinki'deki gizli toplantıda, gerek Finlandiya gerekse AB Komisyonu'nun, Finlandiya formülünün; Türkiye'yle ilgili ilerleme raporunun bugün açıklanmasından sonra da ileri götürülmesinde ısrar etmesi nedeniyle; üçlü görüşmenin Aralık'tan önce gerçekleştirilmesi perspektifi ele alındı.

Toplantıya askerî düzeyde UNFICYP'in de katılmasının; Maraş konusunun ve özellikle; Türk ordusunun teslim etmesi halinde kapalı Maraş'ın UNFICYP kuvvetlerinin denetimine geçmesi olasılıklarının da ele alındığı anlamına geldiği AB Dönem Başkanlığı'nın; kapalı Maraş'ın "civilian use area" (sivil kullanım alanı) diye nitelendirilerek, ara bölgeye katılmasına; yani, sakinlerinin geri dönmesine ve bölgenin de BM himayesi altında ara bölge olarak görülmesine ilişkin bir senaryo üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Gizli toplantıya bugün sayfalarında yer veren Rum Filerefteros gazetesi, "Finlandiya Formülüyle İlgili Üçlü Toplantı " başlığını kullandı. Gazete konu ile ilgili olarak şu satırlara yer verdi: "Finlandiya Dönem Başkanlığı, Komisyon ve BM temsilcileri geçen hafta sonu Helsinki'de, Maraş ve Finlandiya formülü konularında medyadan uzak bir toplantı gerçekleştirdi. Finlandiya Dönem Başkanlığı'nın, Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin temsilcilerini davet ederek yine aynı zaman dilimi için planladığı toplantının gerçekleştirilememesi Helsinki'yi; diplomatik inisiyatiflerin iplerini elinde bulunduranların katılımıyla plan tatbikatı yapmaya yöneltti. Görüşmede gerek Dönem Başkanlığı'nın gerek Avrupa Komisyonu'nun Finlandiya formülünün; Türkiye'yle ilgili ilerleme raporunun sunulmasından (bugün) sonra da ileri götürülmesinde ısrarlı olması dolayısıyla; üçlü görüşmenin nihayetinde aralıktan önce gerçekleştirilmesi perspektifi ele alındı.

Bilgi sahibi kaynakların söylediğine göre, 'teknik meselelerin' ele alındığı Helsinki görüşmesine, Dönem Başkanı Finlandiya'nın temsilcileri (bu amaç için Finlandiya'nın Lefkoşa'daki Büyükelçisi Risto Piipponen de oraya gitti), Avrupa Komisyonu temsilcileri ve BM yetkilileri katıldı. BM heyetine Kofi Annan'ın adadaki temsilcisi Michael Moller'in iki danışmanı ve UNFICYP subayları da katıldı.

UNFICYP subaylarının da katılması; kapalı Maraş'la ve özellikle Türk işgal ordusunun teslim etmesi halinde kentin UNFICYP kuvvetlerinin denetimine geçmesi ihtimaline bağlanıyor. AB Dönem Başkanlığı; kapalı Maraş'ın ara bölgeye dahil edilmesi ve 'civilian use area' olarak nitelendirilmesini, yani; kent sakinlerinin geri dönmesini ve bölgenin, BM Barış Gücü denetimindeki ara bölge olarak görülmesini öngören bir senaryo üzerinde çalıştı.

Mevcut bilgiler temelinde; (Möller) gayrı resmî olarak iki tarafa mektup iletti. Anlaşma olması halinde bu mektup, Tasos Papadopulos'un Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la görüşmesi için bir davetiye olacak." .

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious