Firar eden asker de affedilecek

Firar eden asker de affedilecek  	.12714
  • Giriş : 21.02.2008 / 14:14:00

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in 'dolaylı af', Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı (YARSAV) Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun 'örtülü af' diye nitelediği ve geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğ

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yasaya göre firar edenler, emre itaatsizlik, üste hakaret ve daha pek çok askeri suçu işleyen askerler de aftan yararlanacak.

-İŞTE, AFFEDİLECEK ASKERİ SUÇLAR-

Yasa, suç işleyen pek çok sivilin hapse girmesini ve hapiste bulunan pek çok kişinin de tahliye edilmesinin önünü açarken, askeri suçları işleyenleri de kurtaracak. Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan, "firar", "izin tecavüzü", "emre itaatsizlikte ısrar", "üste fiilen taaruz", "üste hakaret", "üstü tehdit", "üste mukavemet", "göz veya oda hapsi ceza yerinden kaçmak", "amire saygısızlık", "kendini askerliğe yaramayacak hale getirmek", "yalan yere veya usulsüz şikayet etmek", "isyan" ve "fesat" gibi suçları işleyen asker kişiler hakkında da hükmün ertelenmesi kararı verilebilecek. Af kapsamına giren askeri suçları işleyen asker kişilerin sabıkasız olması, aftan yararlanmalarının önünü açacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious