Fırat: "AKP'nin kadınları feminizmin kölesi değil"

Fırat:
  • Giriş : 04.05.2008 / 23:08:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kadınları, feminist ideolojinin kölesi olmadılar, olmayacaklardır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Başkan Yardımcısı Fırat, partisinin Seyhan Otel'de düzenlenen Adana İl Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti kurulduğunda söylenen, "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sloganının çok önemli olduğunu, bu sloganın partilerinin genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sık sık tekrar edildiğini belirtti.

Bu yaklaşımın, derinliği olan felsefi bir yaklaşım olduğunu kaydeden Fırat, "Bu, şu demekti: Bugüne kadar bu topluma şekil olarak öğretilmiş olan ezberleri bozacağız. Bu ezberler bir daha tekrar etmeyecek. AK Parti olarak kadın konusunda da bugüne kadar bu ülkede dayatılmış ezberleri bozduk" diye konuştu.

Fırat, AK Parti ana kademe teşkilatlarının kurulmasından 1 yıl sonra kadın teşkilatlarının kurulduğunu, bunun nedeninin kadınlara önem vermemeleri değil aksine çok önemsemeleri olduğunu vurguladı.

Fırat, "Adalet ve Kalkınma Partisi olarak kadına bakış açımız diğer partilerden, toplumun diğer kesimlerinden çok farklı. Kadınla erkek arasında feminist düşüncenin yarattığı felsefi inancın, çatışma ortamının yaratılmasından yana değiliz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kadınları, feminist ideolojinin kölesi olmadılar, olmayacaklardır. Çünkü biz kadın ve erkeğin birbirinden ayrılmaz birer parça olduğu ve birbirini tamamladığı inancındayız" dedi.

Birçok siyasi partinin tüzüğünde kadın kontenjanı olduğuna işaret eden Fırat, kendi partilerinden böyle bir durumunu söz konusu olmadığını ve katın kotası uygulamasını hakaret olarak kabul ettiklerini söyledi.

"Diğer bazı siyasi partilerde kontenjan koyuyorlar, ama listenin en alt sırasına koyuyorlar" diyen Fırat, "Peki seçilen kaç kişi var, TBMM'ye bakın" dedi.

"Tüzüğünüze madde koyarak kadını seçilmeyecek noktalara koyup seçilmemeye mahkum etmek mi doğru, tüzüğünüze yazmayarak inandığınız için kadınları milletvekili adayı listesinde seçilebilecekleri yerlerde aday göstermek mi doğru?" diyen Fırat, diğer partilere kadın konusunda eleştiride bulundu.

İsim vermeden CHP ve MHP'yi eleştiren Fırat, "Bu siyasi partilerin hangisinin kadın kolları kongresi yapılmıştır?" diye sordu.

"Birileri tayin ediyor, birileri emir veriyor ve o emir alanlar emir verenleri alkışlıyor, amigoluğunu yapıyor" diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Kadın kollarımıza amigoluk yaptırmadık, yaptırmayacağız. Kadınlarımızın burada siyaset yaparak önündeki engelleri de bizlerin kaldırarak partinin her kademesinde görev almalarını istiyoruz. Bunda samimiyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious