Fırat: "Atatürk devrimleri olması gereken devrimlerdi"

Fırat:
  • Giriş : 27.06.2008 / 20:06:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 19:30:55

'Atatürk devrimleri toplumda travma etkisi yarattı'' sözleri tepki çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Cnn Türk'e yaptığı açıklamada, ''Atatürk devrimlerinin tamamı olması gereken devrimlerdi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fırat, New York Times'ta yayımlanan demecindeki cümlelerin kullandığı kelimelerin birleştirilmesiyle oluşturulduğunu savundu.

"Atatürk devrimleri beni mutlu ediyor" diyen Fırat, sözlerinin kapatma davasına delil hazırlamak için büyütüldüğünü söyledi.

New York Times'ta yayımlanan demecine yönelik tepkilerin ardından AKP'li Fırat, CNN TÜRK'te yayınlanan Ankara Kulisi programında Fikret Bila ile Murat Yetkin'in sorularını yanıtladı.

Fırat, yabancı basınla yaptığı röportajlarda, Türkiye'de doğmamış büyümemiş olan kişilere 5-10 dakikalık kısa tarih turu yaptırdığını anlattı.

AKP'li Fırat, "Yabancılara bunlara anlattığımızda doğru tahliller yapıyorlar, dolayısıyla New York Times'a konuşurken bunu yaptım, geçenlerde İngiliz heyetiyle bir araya geldim onlara da böyle anlattım. Bundan sonra da böyle yapmaya devam edeceğim" dedi.

"3 gündür hakkımda yazı yazmayan köşe yazarı kalmadı" diyen Fırat, "Aslında benim New York Times'ta röportajım yok. Benimle görüşmüş hanımefendi, bazı profesörlerle de görüşmüş. Kendisiyle 2 saatlik röportaj yapmıştık. Benden 2 cümle almış hatta kelimeleri birleştirmiş" diye konuştu.

Fırat, "Ben bir basın toplantısı yaptım ve burada söylediklerimi tekrarladım. Ve burada Atatürk devrimlerinin kritiğine girilmemiştir dedim. Tüm devrimlerin tamamı olması gereken devrimlerdi, başka türlüsü olamazdı bence" ifadesini kullandı.

AKP'li Fırat sözlerine, "Siz 'bu devrimlerin bir kısmını yapmasaydık' deme hakkına sahip değilsiniz. Çünkü siz saltanat düşüncesini ortadan kaldırıp Cumhuriyet'e geçiyorsunuz" diye devam etti.

"Hakkımda 200 civarında köşe yazısı var" diyen Dengir Mir Mehmet Fırat, "Mesele söylenen lafta değil. Bu hassasiyet AKP'li olmamdan kaynaklanıyor ve AKP hakkındaki kapatma davasından kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Laiklik tartışmaları

Fırat, Türkiye'de laiklik tartışmalarına da değindi, "Bugün Atatürkçülük kisvesi altında ticaret yapanlarla aynı fikirde değilim" dedi.

Fırat laiklik konusundaki tereddütlerini şu sözlerle açıkladı: "Tereddütümüz var, tereddütümüz Cumhuriyet'in kuruluşundaki laiklik anlayışıyla, bugün birilerinin Atatürkçülük adına ileri sürdükleri laiklik anlayışının arasında fark olduğu kanısındayız"

AKP Genel Başkan Yardımcısı, "Hakkımızdaki iddianameyi hazırlayan Başsavcı'nın savunduğu laiklik konusunda aynı fikirde değiliz. Biz bir felsefi inanç olarak laikliği görmüyoruz. Atatürk'ün benimsediği laiklikle Atatürkçülerin laikliği aynı değil. Biz modern dünyanın benimsediği laiklik anlayışını benimsiyoruz" diye konuştu.

Atatürk'ün laiklik anlayışı

Fırat, "Atatürk sizin yaptığınız tarife uyan bir laiklik anlayışına sahip değil. Çarşaf-türbanın kaldırılmasını teşvik etmişti" sorusu üzerine, "Herkesi mecburi bir kılık kıyafetin içine sokmak ne kadar yanlışsa bunun aksini yapmak da o kadar yanlıştır. Kadın başını açmak istiyorsa, yaşam tarzını değiştirmek istiyorsa, bu onun takdiridir. bu devletin egemenlik kullanma alanının dışındadır" dedi.

Fırat ayrıca şu mesajları verdi:

* "Devletin vatandaşına hizmet sunan memurların siyasi simge kullanmasına karşıyım, ancak kişi özel hayatında türban takıyorsa, ya da saçını kazıtıyorsa beni ilgilendirmez"
* "İlk ve ortaöğretimde türban olamaz çünkü kişi rüştünü ispat etmemiştir"

Fırat CHP lideri Deniz Baykal'ın, "Sayın Fırat'ın sözleri gösteriyor ki sanki Cumhuriyet'e karşı bir rövanş anlayışı var" açıklamasını da, "Kimsenin Türkiye'de Cumhuriyet'e karşı rövanş anlayışı yok. Bazıları kendilerini Cumhuriyet'in bekçileri sanıyor. Şimdi bunun üzerinden hep siyaset yapıldığı zaman Türkiye şu an yaşadığı gergin ortamı yaşar. Bir ana muhalefet partisi liderinin gerginlik üzerinden oy kazanmasını kimsenin aklı almıyor, bunu Sosyalist Enternasyonel'in de mantığı almıyor" sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan'ın sözlerine tepkisi

Fırat, açıklamalarının New York Times'da yayımlamasının ardından Başbakan Erdoğan'ın bir tepkisi olup olmadığı sorusunu da yanıtladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı, "Bugüne kadar Sayın Başbaklan ile bu konuıda herhangi bir tartışmamız olmadı. Televizyondaki hiçbir konuşmama karışılmaz, çünkü programa çıkmak falan kendi takdirime kalmıştır, bunu da daha önce bir kontrole tabi tutturmam. Bugüne kadar bu konuda en ufak bir serzeniş bile hissetseydim o koltuktan kalkardım" dedi.

Şeyh Sait'in torunu olduğu iddiaları

Fırat programda Şeyh Sait'in torunu olduğu iddialarına da açıklık getirdi: "Şimdi bakın insanlar babalarını dedelerini seçme şansına sahip değil. Şeyh Sait sülalesinden geldiğim belli bir kesim tarafından özellikle çıkarıldı"

AKP'li Fırat, "Ben Hacı Bedir Ağa'nın torunuyum ama mezar taşlarıyla övünmek istemem. Sivas kongresini incelerlerse Hacı Bedir Ağa var" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious