Fırat: Karar, kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir

Fırat: Karar, kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir.13496
  • Giriş : 07.06.2008 / 06:08:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 00:02:07

AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararını 'kuvvetler ayrılığının ihlali' olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gözler bu kritik toplantıydı. Toplantı sonrası Dengir Mir Mehmet Fırat açıklama yaptı. AK Parti Meclis'i göreve çağırdı...

Anayasa Mahkemesinin türban kararı sonrası AK Parti bugün olağanüstü toplandı. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Tüm Türkiye'nin gözü bu toplantıdaydı. Yaklaşık 5 saat 40 dakika süren toplantı sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat açıklama yaptı.

İŞTE FIRAT'IN AÇIKLAMALARI

"Anayasa Mahkemesinin dün açıkladığı kararı bütün boyutlarıyla ele aldık. 10 ve 42. madedekideğişiklikleri iptal eden mahkeme kararı kuvvetler ayrılığı ilkesi ve demokratik sisteme uygunluk bakımından tartışılmaktadır. Daha önce örneği olmayan neviş şahsına münhasır bu karar tartışılacaktır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir.

Anayasa Mahkemesi'nin kararına konu olan düzenleme herhangi bir siyasi partinin değil Yüce Meclis'imizin kararıdır.

Sınırları anayasada açıkça belirtilen TBMM'nin yasama yetkisi ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin değerlendirilmesi gerekir. Bu kararla ilgili değerlendirme Meclis tarafından yapılmalıdır.

Milletimizden aldığı yetkiyle yüce Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilere bu konuda iş düşüyor. Mahkemenin gerekçeli kararını en kısa zamanda bekliyoruz. Sayın Genel Başkanımız Salı günü grup toplantısında milletimize yönelik gereken açıklamaları yapacaktır"

ERKEN SEÇİM KONUSU GÜNDEMDE DEĞİL

"Kapatma davası ve bu karar birbirinden ayrı konulardır. Tamamen ayrı maddelerle ilgilidir. Birisi Anayasa değişikliğinin incelenmesi ile ilgilidir. Bunda Anayasa Mahkemesi şekil bakınında incelenmesi gerekirdi. Parti kapatma ayrı bir konudur ayrı maddelerle ilgilidir. Savunma konusu bir ekip tarafından hazırlanıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious