Fırat serin değil, demir akıyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

ERDEMİR Demir Çelik İşletmeleri'nde bulunan dinlendirme havuzlarının Çaltı Çayı'na boşaltılmasıyla birlikte Fırat Nehri'nin kiremit rengini alması, bölgede yaşayanları tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SİVAS'ın Divriği İlçesi'ndeki Erdemir'e ait Maden Demir Çelik İşletmeleri'nin atık suları nedeniyle Fırat Nehri'nin kiremit renginde akması konusunda işletmenin Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kurt açıklama yaptı. Kurt, “Son olayda suyun tahliyesi istem dışı olmuştur. Bu suyun canlılara herhangi bir zararı yoktur” dedi.

İşletme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kurt, işletme çevresinde, biri kendi bünyelerinde diğeri ise Park Enerji adlı şirkette iki dinlendirme havuzu bulunduğunu belirterek, “Kendi tesislerimizdeki havuzda demir cevherinin ince atıkları biriktiriliyor.

Buradaki havuzda suyun rengi siyaha yakın oluyor. Su dinlendirilen manyetik malzemenin rengini alıyor. Dinlenme sonrasında su süzülerek deşarj ediliyor. Bu suların da her türlü tıbbi incelemeleri yapılıyor. İnsan sağlığı ve canlılar açısından hiçbir etkisi yok. Tıbkı doğada bulunan madenlerin yağmur suyuyla temas ederek akarsuya katılması gibi birşey” dedi.

İşletmenin yanında bulunan ve Park Enerji şirketine ait yerde ise demir cevher atıklarının yeniden işlenerek kendilerine satıldığını söyleyen Kurt, “Burada Çaltı çayının hemen kenarında bir dinlendirme havuzu var. Tamamen doğal olarak yapılmış bir havuz. Burada bulunan cevher atıkları ise hematit olduğu için suda kırmızımsı bir renk oluşuyor. Cumartesi günü Çaltı Çayı'nın sularının yükselmesi sonucu havuzun kenarı tahrip olarak burada biriktirilen su istemdışı tahliye olmuş. Bu ilk kez yaşanıyor. Sürekli çaya su tahliyesi yapılmıyor. Buradaki işletme 9 yıl önce kurulmuş. İşleyip bize sattığı malzeme stokunun 15 yılda tükenmesi söz konusu. Ancak şu anda gerekli tedbirler alınmıştır. Buradaki suyun da herhangi bir sağlık tehlikesi bulunmamaktadır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious