Fırıncılar uyardı: Zam yolda

  • Giriş : 06.07.2007 / 08:52:00

Toprak Mahsulleri Ofisi'yle Fırıncılar Federasyonu arasındaki ekmeğe zam tartışması büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buğday fiyat artışına çözüm bulunmasını isteyen Türkiye Fırıncılar Derneği Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, aksi taktirde ekmeğe zam yapacaklarını söyledi.

Yurdun büyük bir bölümünde etkili olan kuraklık buğday fiyatlarını olumsuz etkiledi. Hükümetin çiftçiye yaptığı kuraklık desteği, üreticinin yüzünü bir güldürse de, hızla yükselen buğday fiyatları ekmeğe zam tartışmalarını tetikledi.

Toprak Mahsülleri Ofisi, buğdaydaki son durumu dikkate alarak bir hesaplama yaptı ve bu hesaplamaya göre ekmeğe en fazla yüzde 3,5 zam yapılması gerektiğini açıkladı. Ancak Türkiye Fırıncılar Federasyonu bu rakamı gerçekçi bulmadı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, tüccarın ekmeğe zam beklentisiyle buğdayı stokladığını, eğer buğday ithalatı gerçekleşmezse ekmeğe zammın daha yüksek oranda gerçekleşebileceği uyarısını yaptı.Balcı, ekmeğin gramajının 50 gramdan başlayarak çeşitlenmesinin tüketicinin zararına olduğunu söyledi ve gramajın sabitlenmesini istedi.

Kamuoyu ekmek zammını tartışırken, ekmek israfı dikkatten kaçıyor. Ambalaj üreticileri, ülkemizde yılda 44 milyar ekmek üretildiğini ancak ambalajlanmadığı için her 4 milyar ekmeğin zayi olduğunu açıkladı. Bu durumun ülke ekonomisine zararı ise tam 700 milyon dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious