Fırıncılardan ekmek zammı uyarısı

Fırıncılardan ekmek zammı uyarısı .18841
  • Giriş : 23.07.2008 / 14:51:00

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, ekmeğe zam yapılmaması için, TMO'nun halen 400 bin ton dolayında bulunan buğday stoklarının, 1 milyon tona yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TFF Başkanı İbrahim Balcı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye"deki buğday üretimi ve ekmekteki fiyat artışlarını değerlendirdi. Balcı, Türkiye"de geçen yıl 17 milyon ton buğday üretildiğini ve bu üretimin 12 milyon tonunun ekmek üretiminde kullanıldığını, bu yıl ise Ağustos ayı tahminine göre 18 milyon ton civarında bir üretim beklediklerini kaydetti.

Balcı, şu an TMO depolarında 400 bin ton ekmeklik buğday bulunduğuna ve bu miktarın talebe yetmeyeceğine dikkat çekerek, ekmek fiyatlarında artış yaşanmaması için Aralık ayına kadar TMO"nun en az 700 bin ton dolayında ithalat yapması ve toplamda en az 1 milyon ton buğday stokuna ulaşılması gerektiğini anlattı. Balcı, TMO stoklarının bu düzeye ulaşmaması durumunda un ve ekmeğe yüklü zamların kaçınılmaz hale geleceğini vurguladı. Balcı, şunları söyledi :

“Bizim hedefimiz ekmekteki yüzde 25"lik fiyat artışını yüzde 10"a çekmek. Dünyada üretilen buğday miktarına baktığımızda geçen yıl 608 milyon ton buğday üretilirken, bu yıl 650 milyon ton buğday üretilmiştir. Bu artış çok önemli bir gelişmedir.Bu durum bize olumlu yansıyacaktır. Eğer gerekli buğday stoku yapılırsa ekmeğe zam olmayacaktır. Aksi halde buğday üretiminde bir azalış olursa ve stok yapılmazsa ekmekte yüzde 30-40 oranında bir artış olur."

Balcı, un fiyatlarındaki spekülatif artışların önüne geçmek için de TMO"nun gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*