Firmalar organik ekmek üretiyor

  • Giriş : 04.11.2005 / 00:00:00

ADANA - Istanbul Büyüksehir Belediyesi tarafindan üretimine baslanan organik ekmegin baska illerde de üretilmeye baslanmasi, yeni bir tartisma baslatti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu sartlarda Türkiye'de kapsamli bugday üretimi henüz yapilmiyor. Deneme amaçli yapilan üretimden elde edilecek bugday ise ülke genelinde organik ekmek üretimine yeterli degil."
Istanbul Büyüksehir Belediyesi'nin geçtigimiz Agustos ayinda organik ekmek üretimine geçtigini açiklamasinin ardindan Adana'da Aras Ekmekçilik el degmemis dogal ekmek üretimi için fabrika kurdu. Günlük 100 bin ekmek kapasiteli fabrikada insan eli degmeden farkli gramajlarda ekmek üretecek olan Aras Ekmekçilik'in yöneticilerinden Mehmet Aras, üretecekleri ekmege herhangi bir kimyasal veya suni katki maddesi katmayacaklarini söyledi. 400, 800 gram ile 1 kilo 600 gram agirliginda üretilecek ekmek piyasada 60 YKr, 1 YTL 20 kurus ve 1,5 YTL'den satilacak. Bu ekmegin insan sagligi açisindan daha hijyenik bir üretim oldugunu belirten Aras, organik bugdaydan üretecekleri ekmegin tüketiciye bakkallarda satilacagini kaydetti. Istanbul Büyüksehir Belediyesi ise 600 gram olarak ürettigi organik ekmegi 1.5 YTL'den satisa sunmustu.

Istanbul Büyüksehir Belediyesi organik ekmek elde etmek için her yil 4 bin ton organik bugday alimi yaparak, bunun için üreticilere yüzde 15 avans vererek sürekli ekim yaptirilacak. Istanbul Halk Ekmek, ürettigi günde 2 milyon ekmekten 200 binini organik bugdaydan elde ettigini açiklamisti.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Sertaç Özer ise Türkiye'de organik ekmek üretiminin henüz yapilmasinin mümkün olmadigini söyledi. Türkiye'nin organik bugday üretiminin henüz yapilmaya baslanmadigini savunan Özer, "Türkiye'de deneme amaçli yapilan organik bugday ile öyle binlerce ekmek üretilemez. Bir defa organik bugday üretilmesi için bir arazide en az 15 yil kimyasal hiçbir gübre ve ilaç kullanilmamis olmasi gerekir. Bugday ekimi yapilan arazinin kimyasallardan arindirilmasi için uzun süre geçmesi gerekiyor. Türkiye'de kimyasal kullanilmayan bir tarim arazisi yok. Üretilen ekmek organik ekmek degil. Ancak insan eli degmeden hijyenik bir ekmek olabilir." dedi.

Özer'e göre, ekmeklere katilan katki maddelerinin tamami insan sagligi için zararli degil. Benzilteroksit gibi ekmegi beyazlatmak için kullanilan kimyasallarin insan sagligi açisindan sakincasi var. Ancak C vitamini içeren katki maddeleri bilakis ekmegi mineraller açisindan zenginlestiriyor. Bunun için katki maddesi olmadan dogal ekmek üretimine yönelmek o kadar da lüks olmamali.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tacettin Yagbasanlar ise, Türkiye'de bilinçli olarak organik bugday ekimi yapilmadigini, ancak kirsal kesimde gübre kullaniminin çok yaygin olmamasi nedeniyle üretimin dogal yapildigini söyledi. Yagbasanlar'a göre, kirsal köylerde çiftçinin gübre alacak ekonomik gücü olmadigi için yeterli miktarda kullanmiyor. Çok miktarda gübre kullansa bile Konya ovasi gibi yerlerde yeterli miktarda yagis almadigi için bu verime yansimiyor. Kirsal kesimde ya hiç gübre atilmiyor veya çok az atiliyor. Organik bugdaydan kasitta kimyasal gübre kullaniminin olmamasiysa bu yapiliyor. Ancak elde edilen bugday çok miktarda ekmek üretimini karsilayamaz. Çiftçinin gübre kullanmadan elde edecegi verim ile gübre kullanarak elde edecegi verim arasindaki farkin sübvanse edilmesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious