'Firmalar yerli turiste ücret indirimine gidecek'

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'deki turizm alışkanlığının son dakika rezervasyonlarından oluştuğunu belirterek, söz konusu alışkanlığın değişmesiyle firmaların ücretleri yabancı turistler için uygulananla aynı seviyeye düşüreceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bundan sonra da öyle girmeye devam edecek. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde yerliye şu kadar, yabancıya şu kadar diye bir ayrım olamaz" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, CİHAN'a yaptığı açıklamada iç turizmi ayağa kaldırmak istediklerini söyledi. Türkiye'de ekonomik durum iyileştikçe tatil yapma alışkanlığının da geliştiğini ifade eden Koç, "Ancak bizde son dakika rezervasyonları yapılıyor. Oysa; İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerde turistler Ocak ve Şubat ayında karar veriyorlar" dedi. Özellikle son yıllarda sahil kesimlerinde çok sayıda modern otel yapıldığını ve bu otellerden yabancıların 70- 80 milyona faydalandıklarını kaydeden Koç, "Bizim insanımız ise 180- 200 milyon veriyor. Yani yüzde 100 bir pahalılık var." diye konuştu.

Geçen sene Türkiye'ye 21 milyon turist geldiğini ancak 8 milyon yerli turistin de yurt dışına çıktığını aktaran Koç, "Dünyada öncelikle iç turizm belirli bir noktaya getiriliyor. Artık bunu yerine oturtalım dedik. Yabanıcılara ne kadar veriyorsanız, bizim kendi insanımıza da o kadar verin, dedik. Turizmciler diyor ki, tamam biz de aynı fiyatı verelim de, önceden tespitinin yapılması lazım. Onun için büyük bir kampanya başlatıyoruz. Nisan ayında turizm mevsimini başlatırken, gazetelerimizin hepsinde göreceksiniz tam sayfa ilanlarımızı" şeklinde konuştu.

İç turizmi canlandırma düşüncesinin göreve ilk geldiği günden beri süregelen bir fikir olduğunu ancak bunu gerçekleştirmek için belirli şartların oluşmasını beklediğini dile getiren Koç, "Ekonomik bir düzelmenin olması gerekiyordu. Allah'a şükür oldu. Turizm yatırımcılarının paranın sabitlendiğini bilmesi lazımdı. O oldu. Bankalarımızın tüketici kredilerindeki faizler düştü" dedi.

Başlattıkları iç turizmi canlandırma projesinin bazı kesimlerce yabancı turistlerin sayısında azalma olduğu için hayata geçirildiği yönünde eleştirilere maruz kaldığına değinen Koç, "Hayır böyle bir şey yok. Son dakika da olsa turizmde gelir olarak aynı şeyi söylemiyorum ama geçen seneki performansımız kadar bir performans gösterceğiz." ifadesini kullandı.

Atilla Koç, "Bir yandan iç turizmi canlandırmaya çalışırken bir yandan da, müze girişlerindeki ücretlerin yerli ve yabancı turistler için eşitlenmesi bir tezat teşkil etmiyor mu?" şeklindeki bir soruya ise, "AB müzakerelerindeyiz. Dünyanın hiçbir yerinde yerliye şu kadar yabancıya şu kadar diye bir ayrım olmaz." diye yanıt verdi.

Yerli turistlerden 3 milyon, yabancıdan 12 milyona denk gelen bir ücret aldıklarını söyleyen Koç şöyle devam etti: "Bu durum zaten bizim dikkatimize çekilecekti. Dikkatimizi çekmeden biz öne aldık. Bu bir. İkincisi çok sayıda istisna var. Aile istisnası var, memur istisnası var, öğretmen istisnası var. Sonra özellikle Ayasofya ve Topkapı hariç diğer müzelere gelen 100 kişinin zaten 80'i istisnalardan dolayı bedava giriyorlardı. O 80 kişiyi teşekkül ettiren şahıslarda öğrencilerimiz. Batı'da da yapıyorlar biz de yaptık. Yerli müze ziyaretçileri için ayda bir gün herkese istisnasız bedava açtık. Yani yerli müze ziyaretçilerinin yüzde 80'i bedava giriyordu. Bundan sonra da öyle girmeye devam edecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious