Fırsatçılara bu memleketi dar edeceğim

Fırsatçılara bu memleketi dar edeceğim.8853
  • Giriş : 15.01.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 23:56:54

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, krizden nemalanma peşinde koşanlar için çok ağır laflar sarfetti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ekonomik krizle ilgili tedbirler konusunda sürekli çalıştıklarını belirterek, ''Arka arkaya bir takım tedbirlerimiz gelecek'' dedi.

Unakıtan, Türkiye Halk Bankası'nın Eskişehir'de düzenlediği ''Üreten Türkiye Buluşmaları'' toplantısında yaptığı konuşmada, dünyadaki krizin Türkiye'yi de oldukça etkilediğini, kriz ortamında krediler ve nakit bazda sıkıntıların meydana geldiğini söyledi.

Bakan Unakıtan, özellikle bankaların 2008'in son dönemlerinde ''Eyvah, sendikasyon kredileri yenileyemezsek ne olur, şu olur, bu olur'' diye endişeye kapıldıklarını, ancak en zor zamanda bu kredilerin yenilendiğini kaydetti.

Halk Bankası'nın böyle bir ortamda işletmelere ''ilaç gibi'' yetiştiğini ve bir yıl ödemesiz 4 yıl vadeyle işletme kredisi verdiğini anımsatan Unakıtan, bunun ''her baba yiğidin harcı olmadığını'', iş adamlarının bundan istifade etmesi gerektiğini söyledi.

Son yaşanan kriz ile 2001 krizinin karşılaştırıldığına dikkati çeken Unakıtan, 2001 krizinin Türkiye'nin içinden çıktığını ve yönetim zaafından kaynaklandığını, son krizin ise küresel niteliği bulunduğunu kaydetti.

-''HERKES EL ELE VERMELİ''-

''Bu kriz elbette bizi de etkiliyor. İçimiz kan ağlıyor'' diyen Unakıtan, kriz ortamında ne gibi tedbirler alınması gerektiğini sürekli görüştüklerini, ilgili bakanların da toplantı halinde bulunduğunu söyledi.

Özel sektör, bankalar ve hükümetin el ele vermesi gerektiğini kaydeden Unakıtan, ''Hiç kimsenin, kimseye mana bulacak, suçlayacak hali yok. El ele çalışacağız, iş alemi olarak maliyeti nasıl düşürürüz ona bakacağız'' diye konuştu.

Bireysel kredilerden de istifade edilmesini isteyen Unakıtan, bu şekilde pazarın canlanacağını ifade etti. Unakıtan, şöyle devam etti:

''Bu şekilde pazarımız canlanacak. Dış pazara bir şey yapamıyoruz. Almanlarda talep düşmüş ben ne yapayım? Merkel düşünsün. Fransa'da Sarkozy düşünsün. Ben, buraya bakarım. Şunu ver, bunu ver deniliyor. Herşeye bakıyoruz. Bunları Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda kararlaştırıyoruz. Arka arkaya bir takım tedbirlerimiz gelecek.

Benim iş adamlığım baki, bakanlığım arızi. Denk geldi onu yapıyorum. Bana 'Hep iş adamlarıyla konuşuyorsun' diyorlar. İş olmayınca bakın sıkıntı oluyor. İşler kesilince, benim vergiler de kesiliyor. Ben, bunların gözüne bakıyorum.''

-TEFECİLERE GÖZDAĞI-

Konuşmasında, bankaları iş adamlarına kredi vermeye çağıran Maliye Bakanı, şöyle konuştu:

''Bakın ben, bunları takip ediyorum. Hele bir yapmasınlar, ben bilirim yapacağımı. Siz enseyi karartmayın. Bunlar geçici. O bankalar kapınıza gelecek, kapınıza...Faizler düşüyor arkadaşlar, düşüyor. Sakın yüksek faizlere tav olup gitmeyin.

Şimdi bazıları çıkmış tefeci gibi size 'Şu kadar kredi veririm, bu kadar kredi veririm' diyor. O tefecilerin de Maliye Bakanı olarak peşindeyim. Onlara göz açtırmayacağım, bu memleketi onlara dar edeceğim. Görsünler gününü. Böyle günlerden istifade ederek, iş adamlarının, tüccarın kanını kimseye emdirmeyeceğim.''

Düzgün çalışan firmaların her zaman elinden tutulması gerektiğini de vurgulayan Unakıtan, kendisine ''Sayın Bakan sıkıntıya düştük'' diye gelindiğini belirterek, ''Kardeşim sen 3-4 yıldır sıkıntıdasın. Yüksek faizlerle kredi almışsın, tefeciye düşmüşsün. Üflesen gideceksin. (Bu banka bana kredi vermiyor) Enayi mi o banka kredi verecek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*