Fırsatçıların önüne geçtik

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ; 'Tetkik ve tahlilleri sınırlayarak fırsatçıların önüne geçtik' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği"in hastanelerdeki tetkik ve tahlillerde tasarrufa gidilmesini sağladığını belirterek böylece burada yapılan fırsatçılığın da önüne geçildiğini söyledi. Bakan Akdağ uygulamadan en çok zarar görecek olanın kendi bakanlıkları olduğunu kaydetti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında 40 il ziyaretine Osmaniye'den başladı. Osmaniye ziyaretinde Bakan Akdağ 75 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk ve 250 yataklı devlet hastanelerini ziyaret etti.

Öncelikle valilik binasında Vali Zübeyir tarafından karşılanan Bakan Akdağ, geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tedavi yardımına ilişkin tebliği üzerinde durdu. Uygulama ile ilgili bir bardak suda fırtına koparıldığını dile getiren Bakan Akdağ, 3,5 yılda önemli mesafeler kat ettikleri geri dönüşüm projesi kapsamında gerekli denetimleri ve istismar kapılarını kapatmaları gerektiğini kaydetti.

Uygulamadan özel ve üniversite hastanelerinden çok bakanlıklarının zarar gördüğünü belirten Akdağ şunları söyledi; "Uygulamadan zarar gören varsa en çok biz zarar görüyoruz. Özel hastaneler Yüzde 20 ve Üniversite hastaneleri de yüzde fazla ödeme kaldırıldı. Bizler sağlık hizmetleri veriyoruz. Her zaman gereksiz tahlil ve tetkiklerden şikayet etmiyor muyuz? İşte bu uygulama bunu ortadan kaldırıyor. Sağlık hizmeti veriyoruz ve bunlarında bir şekilde denetiminin yapılması gerekir. Bizim amacımız vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmaktır. Yapılan fazla ödemeler vatandaşlarımızın bağlı olduğu sosyal kuruluşlardan yani dolayısıyla hazineden kesiliyor. Uyguluma fazla ödemeleri ortadan kaldırarak bir anlamda tasarruf yapılmasına da fırsat vermiş oluyor"

Uygulama ile ilgili tartışmadan eleştiri yapılmasının yanlışlığına değinen Bakan Akdağ " Hastanelere ödenen fazla paralar hazineden gidiyor. Altın yumurtlayan tavuğu kimse kesmeye kalkışmasın yoksa ortada ne tavuk kalır ne de yumurta" yorumunu yaptı.

Sağlık hizmetlerini para aracı olarak görenlerin bundan artık vazgeçmeleri gerektiğini hatırlatan Bakan Akdağ, uygulamaya yapılan haksız eleştirilerin tartışılmadan yapıldığını ileride aklıselimin galip geleceğini aktardı.

Sağlık ocaklarında 2005 yılında 270 milyon kişinin faydalandığını bu hastalardan 160 milyonunun hastanelere başvurduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, "Özel hastanelere başvuran 15 milyon ve üniversite hastanelerine başvuran kişi sayısı 11 milyon ikisinin toplamı bizim ancak 10 katımıza ulaşabiliyor. O yüzden kimsenin uygulamadan rahatsız olmaya hakkı yok. Rahatsızlık duyması gereken birisi varsa o da sağlık bakanlığıdır" diye konuştu.

Vali Zübeyir Kemelek tarafından ziyaretin anısına Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a Karatepe kilimi hediye edildi.

Bakan Akdağ, valilik ziyaretinin ardından belediye geçti. Burada Başkan Davut Çuhadar Bakan Akdağ'a belediye çalışmaları ile bilgi verdi.

Daha sonra AK Parti il binasına geçen Akdağ, burada İl Başkanı Ali Binboğa ve bir grup tarafından çiçeklerle karşılandı. Toplantı basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf alamsının ardından basına kaplı olarak devam etti.

Bakan Akdağ, daha sonra 75 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk 250 yataklı devlet hastanelerini ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious