First Lady Köşk'e adımını attı

First Lady Köşk'e adımını attı.10251
  • Giriş : 30.08.2007 / 08:07:00
  • Güncelleme : 30.08.2007 / 09:22:39

Hayrünnisa Gül dün Çankaya Köşkü'nü gezdi, tadilat için notlar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hayrünnisa Hanım eşi Cumhurbaşkanı olduktan 24 saat sonra Çankaya Köşkü’ne adım attı.

Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Çankaya Köşkü’nde uyguladığı türban yasağı, 11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmen göreve başlamasından 24 saat sonra resmen delindi. Gül’ün eşi Hayrünnisa Hanım, beraberinde yardımcılarıyla birlikte, dün akşam saatlerinde basına görünmeden Çankaya Köşkü’ne gitti. Eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşayacakları bölümü gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Köşk’te yaklaşık bir saat kaldıktan sonra, yine gazetecilere görünmeden, sessiz sedasız, Dışişleri Bakanlığı Konutu’na döndü.

Dolaşırken sık sık not aldı

Hayrünnisa Hanım’ın, Abdullah Gül ve küçük oğulları Mehmet Emre ile birlikte yaşayacakları Çankaya Köşkü’nde yapabileceği tadilatları belirlemek üzere Köşk’ü gezdiği öğrenildi. Odaları, mutfağı, banyoları tek tek gezen Hayrünisa Hanım’a gezisi sırasında özellikle mutfağın işleyişi, servis sistemi, temizlik görevlilerinin çalışma düzeni hakkında bilgi verildi. First lady de bol bol not aldı.

Aşçılar ne sevdiğini sordu

Bu ziyaretinde, Köşk’te yemek yemeyen Hayrünnisa Hanım’a Köşk aşçılarının da ailenin özellikle tercih ettiği yemek çeşitlerini sordukları öğrenildi. Hayrünnisa Hanım’ın gezisinin, Köşk’e getirecekleri kişisel eşyalarını nasıl yerleştireceklerine ilişkin fikir sahibi olmayı amaçladığı da öğrenildi. Köşk güvenlik personeli de, Hayrünnisa Hanım’ı bundan sonra kendisinin, çocuklarının ve Köşk’ün nasıl korunacakları hakkında bilgi verdi.

Köşk'e düğün sonrası taşınacaklar

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri de Gül ailesinin Çankaya Köşkü'ne ne zaman taşınacağı oldu. Gül'lerin, Köşk'e taşınmak konusunda aceleci davranmayacağı, kızları Kübra'nın düğününden ya da Ramazan Bayramı'ndan sonra taşınmayı planladığı öğrenildi. Gül'ün yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, First Lady Hayrünnisa Gül, şu anda oturdukları Dışişleri Bakanlığı Konutu ile aralarında sadece bir caddenin bulunduğu Çankaya Köşkü'ne taşınmakta aceleci davranmayacak. Hayrünnisa Gül, önümüzdeki günlerde kızının evlilik hazırlıkları ile ilgilenecek, zamanının önemli bir bölümünü İstanbul'da geçirecek.

"YÜKÜMÜZ AĞIRLAŞTI"
Kübra Gül'ün düğününden ya da Ramazan Bayramı'ndan sonra Gül ailesi yeni evleri Çankaya Köşkü'ne yerleşecek. Bu arada Hayrünnisa Gül, ikametgâh olarak kullanılacak Pembe Köşk'ü gezip, birtakım değişiklikler isteyip istemediğine de karar verecek. Gül ailesi bu süre içinde Dışişleri Bakanlığı konutunu kullanacak. Abdullah Gül her sabah Dışişleri Konutu'ndan çıkıp, caddeyi geçecek ve mesaisi için Çankaya Köşkü'ne gidecek. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili tartışmaların odağında yer alan Hayrünnisa Gül'ün, eşinin Köşk'e çıkmasını değerlendirirken "Yükümüz daha da ağırlaştı, sorumluluğumuz daha da arttı" dediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious