Fırtına altın getirdi

Fırtına altın getirdi.20385
  • Giriş : 13.11.2007 / 09:38:00

Yaz aylarında yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin doldurduğu, Muğla Fethiye'ye bağlı dünyaca ünlü Ölüdeniz kumsalları, kış mevsiminde de yerli halk ve altın avcılarını ağırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgeye gelen turistlerin kumlar arasında kaybettiği takılar, kış mevsiminde şiddetli dalgaların etkisiyle ortaya çıkıyor. Bu durumu fırsat bilen Ölüdeniz beldesi sakinleri ise her fırtına sonrası sahile inerek altın arıyor.

“LÜTFEN YAYINLAMAYIN”

Fırtına sonraları yaşanan bu manzarada profesyonelliğini katarak dedektörle arama yapanlar da var. Kısa sürede çok sayıda altın yüzük bulmayı başaran altın avcıları, kendilerini görüntüleyen gazetecilere ise, "Lütfen yayınlamayın yoksa herkes buraya akın eder" diyerek esprili bir dille endişelerini dile getiriyor. Kumların üzerinde çıplak gözle yapılan aramada bile onlarca yüzük bulunuyor. Belde halkının buldukları arasında, içinde not yazılı anı yüzüklerinden, tek taşa kadar çok sayıda takı var. Sahildeki gezintisinde tek taş yüzük bulan Hale Türkoğlu adlı genç kız, "Yazın turist var, kışın bıraktıkları altınlar.

Dört tane altın yüzük buldum, ayrıca gümüş ve metal paralar da var ama en önemlisi bulduğum tek taş yüzük. Sevgilimden beklediğim tek taş yüzüğü sahilde buldum" dedi. Ölüdeniz'de yaz aylarında mısır satarak geçimini sağlayan Ahmet Caneroğlu ise, "Fırtınanın ardından deniz kabarıyor ve bu tür takı ve küçük eşyaları kıyıya atıyor. Ben de çok sayıda parça buldum. İlerleyen aylarda bulunan takı sayısı azalıyor" diye konuştu. İsmet Beydan adlı belde sakini de, "Kısa günün kârı, hem dolaşıp hava alıyoruz hem de altın topluyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious