Fırtına Fransa'yı yerle bir etti: 5 ölü

Fırtına Fransa'yı yerle bir etti: 5 ölü.10326
  • Giriş : 25.01.2009 / 17:29:00

Fransa'nın güneybatısında etkili olan şiddetli fırtına 5 kişinin hayatına kaybetmesine ve milyonlarca Avro tutarında maddi hasara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Şiddetli fırtına yüzünden bir milyonun üzerinde ev elektriksiz kaldı, hava yolu ve demir yolu ulaşımı önemli ölçüde felce uğradı. Bazı bölgelerde telefon hatları ve içme suyu şebekeleri de zarar görürken, bölgedeki ormanlar da önemli hasar gördü.

Fransız Alpleri'nin değişik kesimlerinde meydana gelen çığda 5 kişinin öldüğü bildirildi. Yardım görevlilerinin verdiği bilgiye göre, Flaine'de 2 ve Lauziere'de 2 kişi ölü bulundu. Bir kayakçı da kaldırıldığı Grenoble hastanesinde hayatını kaybetti.

Şiddeti fırtınada zarar gören yüksek elektrik gerilim hatlarının tamir edilmesi için İngiltere, Almanya ve Portekiz'den de takviye yardım ekipleri gönderildi.

Yardım çalışmalarına sivil savunma ekiplerinin dışında, ordunun da katıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bugün şiddetli fırtınadan etkilenen bölgeyi ziyaret edecek.

Meteoroloji uzmanları, son şiddetli fırtınayı, 1999 yılında meydana gelen ve 88 kişinin ölümüne yol açan fırtına ile kıyaslıyor. Cumartesi günü etkili olan şiddetli fırtınanın hızı, bazı bölgelerde saatte 180 kilometreye kadar ulaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*